StoryEditorWiadomości rolnicze

ASF nie śpi. Jest kolejne ognisko choroby! "To na pewno wina dzików"

08.09.2022., 13:09h
W województwie warmińsko-mazurskim pojawiło się kolejne ognisko ASF w Polsce. W tym roku to już 14 raz, gdy wykryto obecność tej choroby w naszym kraju. Tym razem ASF pojawił się w gminie Bania Mazurska. Co o nim wiadomo?

Co było źródłem zakażenia?

Wybuch ogniska podejrzewał rolnik ze wsi Surminy (pow. gołdapski). Pojawiło się w stadzie liczącym 15 sztuk świń. Rolnik zawiadomił służby weterynaryjne w poniedziałek, 5 września. Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi pobrali na miejscu próbki i przekazali je do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. 

We wtorek po południu otrzymaliśmy wynik pozytywny – potwierdził lek. wet. Stanisław Karkosiński, powiatowy lekarz weterynarii w Gołdapi. – W środę stado liczące 15 sztuk świń zostało zutylizowane. 

Zdaniem Karkosińskiego, nie ma wątpliwości co do tego, że źródłem zakażenia stada w Surminach były okoliczne dziki. 

Na pewno dziki. W tej chwili nie jestem jednak w stanie odpowiedzieć, w jaki sposób wirus przedostał się do chlewni. Trwa dochodzenie w tej sprawie - mówi szef służb weterynaryjnych w regionie.

Czy ASF z Surmin ma szanse się roznieść w regionie? 

Jak informuje Stanisław Karkosiński, przez ostatnie 3 lata w powiecie gołdapskim nie wykryto ognisk ASF. Ostatnie odnotowano tam w 2019 roku.
W promieniu 3 kilometrów od gospodarstwa w Surminach, w którym wykryto zagrożenie, zlokalizowane jest jeszcze tylko jedno małe gospodarstwo, w którym hodowane są obecnie świnie. Jednak obecność zakażonych dzików w regionie nigdy nie jest dobrym znakiem.

Jakie działania wprowadzono w powiecie gołdapskim? 

Promień 3 kilometrów to granica strefy zapowietrzonej, która obowiązuje obecnie w powiecie gołdapskim. W ten sposób oznacza się miejsca, w których potwierdzono przypadki choroby u dzików. Kolejne 7 km to obszar zagrożony. 

Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych obowiązują konkretne zakazy, nakazy oraz ograniczenia, którym podlegają lokalni hodowcy trzody chlewnej. Dotyczą one przede wszystkim możliwości przemieszczania świń oraz nadzoru nad stanem zdrowia zwierząt. 

– Jeżeli gospodarstwo utrzymujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres 40 dni – w obszarze zapowietrzonym oraz 30 dni – w obszarze zagrożonym - przypomina GIW. 

Wszystkie te restrykcje odnoszą się zatem do powiatu gołdapskiego, gdzie wykryto ognisko ASF.

oprac. zc na podst. topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 14:51