StoryEditorWiadomości rolnicze

Białoruś zakazała eksportu produktów rolnych

30.03.2022., 18:03h
Białoruski rząd zakazał eksportu niektórych rodzajów towarów przemysłowych i rolniczych, a później zakazał eksportu niektórych produktów żywnościowych.

Białoruś próbuje uchronić swoją gospodarkę

Cała lista towarów, które zostały objęte zakazem eksportu z Białorusi, zawiera w sobie 254 pozycji. Wśród nich znajduje się wielu produktów medycznych i eksploatacyjnych, narzędzi, sprzętu i maszyn. Jak twierdzą władze Białorusi, ograniczenia były wprowadzone w celu ochrony interesów ekonomicznych państwa. Ograniczenie będzie obowiązywać przez 6 miesięcy.

Także białoruski rząd zakazał eksportu surowców białkowych dla przemysły paszowego w celu „zapewnienia stabilnego funkcjonowania hodowli zwierząt”.

Należy powiedzieć, że podobne ograniczenia eksportowe wprowadziła Rosja 9 marca. Na jej liście znajdują się różne produkty, w tym towary rolnicze, a między innymi ładowacze rolnicze, różnorodne maszyny, traktory, aparaty udojowe, aparaty dla obróbki mięsa, itd.

Nie „zakaz” lecz „ograniczenie”

Chociaż białoruska uchwała nazywa się „W sprawie wprowadzenia zakazu eksportu niektórych rodzajów towarów przemysłowych”, w rzeczywistości z dokumentu wynika, że istnieje możliwość wywiezienia tych towarów za granicę tylko ze specjalnym zezwoleniem władz.

Także białoruski rząd nie ogranicza eksport białoruskich towarów do Rosji ze względu na współpracę dwóch państw w zakresie Państwa Związkowego. Tym czasem Rosja nie robi wyjątków jak Białoruś i wymaga zezwolenie na eksport do krajów-członków Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), w tym do Białorusi.

Chronią bezpieczeństwo żywnościowe kraju

29 marca Ministerstwo Regulacji Antymonopolowych i Handlu Białorusi opublikowało komunikat, zgodnie z którym został zakazany eksport ryżu, makaronów, zbóż, mąki żytniej i jęczmiennej oraz obrobionego zboża. Ograniczenie to wprowadzone na okres 3 miesięcy.

- Dany środek został wprowadzony w celu zapobiegania powstawaniu niedoboru, a także przestrzegania bezpieczeństwa żywnościowego kraju, – czytamy w komunikacie resortu.

Ograniczenie to natomiast nie dotyczy towarów, które są importowane do krajów EUG, innych krajów w celu pomocy humanitarnej lub towarów transportowanych w ramach międzynarodowego ruchu tranzytowego, który rozpoczyna się i kończy się poza obszarem celnym EUG.

Oprac. mkh
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 17:17