StoryEditordotacje

CBA: grupy producenckie z Kujaw mogły wyłudzić 11 mln złotych

14.06.2019., 11:06h
CBA  prześwietliło kilka grup producentów owoców i warzyw z kujawsko-pomorskiego. Funkcjonariusze CBA uważają, że trzy grupy producentów mogły wyłudzić  dotacje z ARiMR na kwotę ponad 11 mln złotych. Sprawa już trafiła do prokuratury

CBA skontrolowało grup producentów owoców i warzyw z kujawsko-pomorskiego

Pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w maju 2019 roku zakończyli analizę wykorzystania dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez wybrane grupy producentów owoców i warzyw z województwa kujawsko-pomorskiego. CBA sprawdzało dotacje unijne przyznane przez ARiMR wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw. Kontrolowano przede wszystkim inwestycje w środki trwałe, w tym w zakup maszyn rolniczych, oraz budowę lub modernizację budynków w ramach kosztów kwalifikowanych. 

 

3 grupy producentów mogło wyłudzić dotacji z ARiMR

Według pracowników CBA, trzy z badanych grup producentów mogły kupować maszyny rolnicze lub zlecać prace budowlane po znacznie zawyżonych cenach. 

– Schemat działania polegał na wprowadzaniu dodatkowego podmiotu pomiędzy rzeczywistego wykonawcę robót budowlanych bądź sprzedawcę urządzeń a grupę producencką. Pozorny obrót usług bądź urządzeń prowadził do znacznego zwiększenia ich wartości, a w konsekwencji również kwoty dofinansowania. Nierzetelna dokumentacja stanowiła następnie podstawę do ubiegania się o refundację kosztów od ARiMR – informuje Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Na tej podstawie grupy producentów owoców i warzyw mogły ubiegać się o wyższe dotacje na zwrot kosztów. Według CBA mogło to doprowadzić do wyłudzenia z ARiMR 11 mln zł dotacji. 

Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało już wyniki analizy do prokuratury w Toruniu i Siedlcach.        


Paweł Mikos 
Fot. Centralne Biuro Antykorupcyjne

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 08:27