StoryEditorPolicja

CBA zatrzymało 8 osób za wyłudzanie 17 mln złotych dotacji z ARiMR

10.12.2018., 20:12h
Agenci CBA zatrzymali 8 osób powiązanych z jedną z grup producenckich działających na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Według śledczych z Centralnego Biura Antykorupcyjnego mieli oni wyłudzić z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ok. 17 mln złotych dotacji. 

Z ARiMR wyłudzono 17 mln złotych i planowali wyłudzić kolejne 5,5 mln złotych

W poniedziałek, 10 grudnia 2018 roku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 8 osób zamieszanych w sprawę wyłudzenia dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Z ustaleń śledczych z CBA wynika, że osoby zarządzające jedną z grup producenckich z Lubelszczyzny  mieli wyłudzić ok. 17 mln złotych z ARiMR, a kolejne 5,5 mln złotych planowali pozyskać poprzez oszustwo. 

Jak miał przebiegać nielegalny proceder? 

– Ustalenia agentów CBA wskazują, że w latach 2012–2014 osoby reprezentujące grupę producentów rolnych z siedzibą w województwie lubelskim złożyły do Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR pięć wniosków o przyznanie pomocy finansowej. Kolejne dwa wnioski zostały złożone do Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Wszystkie te wnioski miały zawierać nieprawdziwe dane, przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – wyjaśnia Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. 
Wyłudzili 17 mln złotych dotacji z ARiMR. 8 osób zatrzymanych przez CBA (fot. CBA)

  • Wyłudzili 17 mln złotych dotacji z ARiMR. 8 osób zatrzymanych przez CBA (fot. CBA)

Fałszowane faktury VAT i dane o skali produkcji grupy producenckiej

We wnioskach o dotacje z ARiMR, osoby związane z grupą producentów miały składać fałszywe faktury VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje. Agencja otrzymywała także sfabrykowane dane o ilości wyprodukowanych przez grupę warzyw i owoców. 

W związku z tą sprawą zostało zatrzymanych 8 osób, z czego sześcioro z nich to członkowie i zarządzający grupy producentów, a kolejne dwie osoby zatrzymane przez CBA to przedsiębiorcy, którzy wykonywali prace przy inwestycjach realizowanych przez grupę. 

Funkcjonariusze CBA już przeszukali firmy oraz mieszkania zatrzymanych osób. Cała ósemka zostanie doprowadzona do prokuratury, gdzie mają zostać im przedstawione zarzuty. 

Za łapówkę obiecywał przekształcić 10 ha użytków rolnych na działki inwestycyjne przy lotnisku

Kilka dni wcześnie, 5 grudnia 2018 roku, agenci CBA z Lublina zatrzymali jednego biznesmana z okolic Warszawy, który obiecał inwestorowi doprowadzić do zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego około 10 hektarów gruntów rolnych na działki inwestycyjne. W ten sposób na pol uprawnych miał powstać hotel. A teren jest bardzo atrakcyjny, ponieważ znajduje się bardzo blisko portu lotniczego w Modlinie.
Powoływał się przy tym na rzekome wpływy w jednym z mazowieckich samorządów. W zamian za obietnicę przekształcenie 10-ha działki podwarszawski biznesmen zażądał łapówki w wysokości kilkuset tysięcy złotych. 

Zamiast łapówki grozi mu proces sądowy i kara pozbawienia wolności. 
Agenci CBA zatrzymali biznesmana, który powołując się na wpływy w samorządzie obiecywał za łapówkę przekształcić 10 ha gruntów rolnych na działki pod budowę hotelu przy lotnisku

  • Agenci CBA zatrzymali biznesmena, który powołując się na wpływy w samorządzie obiecywał za łapówkę przekształcić 10 ha gruntów rolnych na działki pod budowę hotelu przy lotnisku (fot. CBA)

Paweł Mikos 
Fot. CBA 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 19:38