StoryEditorŻywność

Cena czy kraj pochodzenia żywności – co jest ważne dla Polaków?

21.10.2019., 14:10h
Podczas zakupów produktów rolno-spożywczych niemal 1/3 Polaków zwraca uwagę na kraj pochodzenia żywności. Ponad 2/3 deklaruje, że mogłaby zapłacić więcej za żywność ekologiczną. A ilu konsumentów kupując jedzenie kieruje się tylko ceną? 

Polska żywność cieszy się coraz większą popularnością w innych krajach

Z ostatnich danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że rośnie zainteresowanie polską żywnością. W ciągu pierwszego półrocza 2019 roku wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wyniosła 15,4 mld euro i wzrosła o ponad 8% w  stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej z Polski wyjeżdża żywca, mięsa i przetworów mięsnych – to aż 1/5  wartości polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, tj. 3,2 mld euro. 

Z kolei import żywności wzrósł o 5% do poziomu 10,4 mld euro. Oznacza to, że saldo wymiany produktów rolno-spożywczych jest dodatnie i wzrosło do 5 mld euro o około 17%. 

 

Cena wciąż najważniejszym kryterium wyboru żywności

Chociaż polska żywność zyskuje na znaczeniu w globalnym handlu, to jednak Polacy kupując żywność wciąż w największym stopniu kierują się ceną. Tak przynajmniej wynika z raportu badań opinii publicznej w projekcie „Polski Monitor Opinii” – wspólnej inicjatywy PKO BP, Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) oraz Forum Zrównoważonej Technologii. 

  • Z tych danych wynika, że dla 58% respondentów cena jedzenia jest głównym kryterium zakupowym
  • Dla 38% ankietowanych najważniejszym czynnikiem decydujący o zakupie jedzenia jest skład produktu, jak i data jego przydatności. 
  • 30% badanych Polaków za najważniejszą przesłankę do kupienia żywności deklarują patriotyzm konsumencki, czyli czy dana żywność pochodzi z Polski. 
  • Znacznie mniej – bo 19% – konsumentów zwraca uwagę na certyfikaty jakości posiadane przez dany produkt. 
  • Z kolei najmniej osób – 9% ankietowanych – swoje decyzje zakupowe uzależnia od rozpoznawalności marki.

Co ciekawe, aż 69% ankietowanych Polaków zapewnia, że są w stanie zapłacić wyższą cenę za polską żywność wytworzoną w sposób ekologiczny

 

Polska żywności kojarzy się z dobrym smakiem i bezpieczeństwem

–  Większość Polaków utożsamia rodzime towary z dobrym smakiem (94%), bezpieczeństwem dla konsumenta (84%) oraz posiadaniem odpowiednich wartości odżywczych (81%). Potwierdza to rosnącą reputację naszych towarów na krajowym rynku – uważa Marcin Duma, prezes IBRiS. 

 

Gdzie Polacy robią zakupy żywieniowe? 

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że Polacy najczęściej robią zakupy żywieniowe w sklepach osiedlowych (51,8%) oraz w dyskontach spożywczych (51,3%). Z kolei zakupy w super– i hipermarketach zakupów deklaruje 40,5%. 

Badanie zostało przeprowadzone na początku października 2019 r. przez Fundację IBRiS metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie reprezentatywnej 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. 


Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 23:29