StoryEditorPrawo

Co zmieni się w szacowaniu szkód wyrządzonych przez zwierzęta pod ochroną?

04.07.2021., 14:07h
Już wkrótce mają zmienić się zasady zgłaszania i szacowania strat w uprawach wyrządzonych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry. Co się zmieni?

Resort środowiska skierował do konsultacji społecznych rozporządzenie dotyczące szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową, w tym przez przez wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry.
Jak zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nowe prawo ma ułatwić rolnikom uzyskanie odszkodowania za szkody w uprawach czy w gospodarstwie wyrządzone przez dziką zwierzynę.

Oględziny strat jedynie w obecności poszkodowanego rolnika

Zaproponowane przez ministerstwo zmiany zakładają, że oględziny szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę będą mogły być prowadzone jedynie w obecności poszkodowanego lub jego pełnomocnika, choć dotychczas ich obecność nie była obowiązkowa.
Rząd tę zmianę tłumaczy chęcią wprowadzenia procedur, które ograniczą żliwość zebrania niepełnego materiału dowodowego, co w późniejszym etapie przekładało się na podważanie podważeniem wyników szacowania na drodze cywilnoprawnej.

Termin oględzin szkód będzie można ustalić z rolnikiem przez telefon

Co istotne, aby przyspieszyć całą procedurę i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, teraz z poszkodowanym rolnikiem będzie można umówić się na oględziny telefonicznie. Takie uzgodnienie można dokonać z zachowaniem co najmniej dwóch dni przerwy między rozmową telefoniczną a samymi oględzinami.

Do tej pory przepisy określały, że termin oględzin szkody należy ustalić z poszkodowanym a następnie poinformować go na piśmie o planowanym terminie nie później niż na 2 dni przed dniem oględzin. Powodowało to to brak elastyczności w planowaniu wyjazdów terenowych, gdyż w praktyce wiąże się z koniecznością wysłania zawiadomienia na ok. 3 tygodnie przed wyznaczonym terminem.

Kto uzyska odszkodowanie za szkody wyrządzone na dzierżawionych gruntach?

W projekcie rozporządzenia resort środowiska wprowadza zmianę, które mają zmniejszyć ilość sporów między faktycznym użytkownikiem gruntów, a ich właścicielem w sytuacji, gdy szkoda została wyrządzona na dzierżawionych gruntach. Rząd chce wprowadzić wymóg uzyskania od użytkownika ziemi zgody od właściciela grunty na pobranie odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę pod ochroną.

Decyzja o braku odszkodowania jeszcze przed oględzinami

Resort środowiska zaproponował jeszcze jedną zmianę, która jest ukłonem w stronę osób rozpatrujących wnioski rolników o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną. Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie możliwości odmowy wypłaty odszkodowania już na etapie rozpatrywania wniosku, a przed dokonaniem oględzin. Urzędnicy w uzasadnieniu projektu podkreślają, że zdarzają się sytuacje, że już na podstawie złożonego wniosku można uznać, że odszkodowania nie powinno być wypłacone.
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, chociaż wiadomo, że wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, to odpowiedni organ jest zobowiązany do dokonania oględzin, a to pochłania czas urzędników, który mógłby zająć się obsługą innego zgłoszenia. 

Oprac. wk

Zdjęcie: archiwum TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 13:43