StoryEditorDotacje

Cwaniak chciał wyłudzić ponad 700 tys. złotych dotacji z ARiMR na chryzantemy

14.12.2020., 20:12h
28-latek spod Kalisza chciał otrzymać z ARiMR dotacje za niesprzedane chryzantemy. Złożył wniosek o dotację na ponad 700 tys. złotych za 36 tys. chryzantem. W rzeczywistości miał niespełna… 400 kwiatów. „Ogrodnik” może trafić na 8 lat za kraty.

Kalisz: metodą na chryzantemy chciał wyłudzić z ARiMR 723 tys. zł dotacji

Prokuratura prowadzi sprawę w związku z próbą wyłudzenia z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotacji za niesprzedane chryzantemy. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. ustaliła, że 28-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego złożył do ARiMR wniosek o pomoc w związku z niesprzedaniem ponad 36 tys. chryzantem w doniczkach ze względu na wprowadzenie obostrzeń epidemiologicznych 1 listopada.

28-latek w złożonym wniosku określił, że ARiMR powinna mu wypłacić niemal 723 tys. złotych dotacji za niesprzedane chryzantemy.
Jednak urzędnicy Biura Powiatowego ARiMR w Kaliszu podczas kontroli dokumentów oraz na miejscu uznali, że kilka kwestii z wnioskiem nie zgadza się z rzeczywistością. Przede wszystkim okazało się, że mężczyzna posiada jedynie 400 doniczek chryzantem.

 

28-latek może trafić na 8 lat za kraty za próbę wyłudzenia dotacji

Prokuratura już przesłuchała 28-latka i postawiła ma zarzut usiłowania wyłudzenia dotacji z ARiMR. Mężczyzna nie przyznał się do winy.
W trakcie składania wyjaśnień śledczym tłumaczył, że część z deklarowanych 36 tys. chryzantem pochodziło z jego gospodarstwa, a część od innego ogrodnika. Różnice w liczbie kwiatów próbował wytłumaczyć tym, że część chryzantem zdołał sprzedać na giełdzie ogrodniczej w Poznaniu.
Śledczy jednak uważają, że jego wyjaśnienia rozmijają się znacznie z zebraną dokumentacją.
Za próbę wyłudzenia dotacji 28-latkowi grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

 

Paweł Mikos
Fot archiwum (zdjęcie poglądowe)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:24