StoryEditorDopłaty

Czy dopłaty do wapnowania należą się także na łąki i pastwiska?

04.09.2019., 18:09h
Rolnicy mogą składać w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych wnioski na dofinansowanie wapnowania gleb. Jednak rolnicy mają wiele wątpliwości dotyczących dotacji do wapna. Nie wiedzą czy dopłaty należą się także do wapnowania gleb trwałych użytkach zielonych? Problemem jest też kwestia tego co powinno znaleźć się na fakturze potwierdzającej zakup. 

Czy dopłaty do wapnowania gleb przysługują na TUZ-y?

Jeden z naszych Czytelników chciał uzyskać wsparcie na wapnowanie gleby na trwałych użytkach zielonych (TUZ). Jednak usłyszał, że dotacje te są przewidziane jedynie na grunty orne. Czy tak jest w rzeczywistości? 

– W ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie mowa jest jedynie o udzielaniu dopłat do wapnowania do użytków rolnych, co oznacza, że takie wsparcie przysługuje zarówno na wapnowanie gruntów ornych, jak i trwałych użytków zielonych. Nie ma żadnej instrukcji, która mówiłaby, że dotacje do wapnowania nie przysługują na TUZ-y – wyjaśnia Joanna Romanowska, zastępca dyrektora Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
– Jeżeli rolnik otrzymał taką informację od pracownika jednej z Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych, to chcę przeprosić za to, że został wprowadzony w błąd – dodaje. 

 

OSCh–R może w określonych warunkach odmówić przyznania dotacji na wapnowanie użytków zielonych

Jednak należy zwrócić uwagę, że Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza może odmówić udzielenia dopłaty do wapnowania użytków zielonych, jeśli próbki gleby nie wykażą, że jest to niezbędne. Trzeba także pamiętać, że wapnowanie TUZ-ów rządzi się nieco innymi prawami niż wapnowanie gruntów ornych. 

Eksperci zalecają wapnowanie użytków zielonych w okresie po zakończeniu wegetacji, zwłaszcza późną jesienią lub wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji roślin. Nawóz wapniowy należy stosować na darń i nie może być wymieszany z glebą. Zalecane jest również stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych lub nawozów wapniowych w formie węglanowej. 

Więcej na temat wapnowania TUZ–ów można przeczytać w artykule: 

ABC wapnowania gleb.

 

Co musi znaleźć się na fakturze, aby otrzymać dotację na wapnowanie gleb?

Starając się o dopłaty do wapnowania, należy także zwracać uwagę na to, co znajduje się na fakturze potwierdzającej zakup nawozu wapnującego lub środka wapnującego. Zgodnie z wymogami programu dopłat do wapnowania, wsparcie udzielane jest do tony czystego składnika odkwaszającego, czyli CaO lub CaO+MgO.
Dlatego na fakturze musi znaleźć się adnotacja o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO + MgO.
Na przykład:
  • „wapno nawozowe zawierające magnez typ: węglanowe, odmiana 05, minimalna zawartość CaO + MgO 45%” lub
  • „wapno tlenkowe i wodorotlenkowe pochodzenia naturalnego, typ: wapno magnezowe palone – jakość pierwsza oraz zawartość CaO + MgO deklarowana przez producenta środka wapnującego”. 

Należy pamiętać, że dopłaty są jedynie do wapna i nie są refundowane koszty transportu.
Niektóre OSCh-R żądają faktur, na których są wyszczególnione pozycje dotyczące zakupu wapna i oddzielnie usługi transportu. Jednak w opinii Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej jest to urzędnicza nadgorliwość i OSCh-R powinny przyjąć fakturę z jedną pozycją, nawet jeśli w cenę wapna wliczony jest transport nawozu do gospodarstwa.  


Nawet 300 zł do tony czystego składnika wynosi dopłata do wapnowania gleb dostaną gospodarstwa rolne o powierzchni do 25 ha
Nawet 300 zł do tony czystego składnika wynosi dopłata do wapnowania gleb dostaną gospodarstwa rolne o powierzchni do 25 ha
(fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego) 

Paweł Mikos  
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 10:36