StoryEditorEFR 2019

Czy zrównoważony rozwój jest szansą dla polskiej wsi? - relacja na żywo z debaty EFR

02.03.2019., 09:03h
Polityka Zrównoważonego Rozwoju Szansą Dla Obszarów Wiejskich W Polsce – to jedna z debat podczas Europejskiego Forum Rolniczego. Na pytania dotyczące szans rozwoju polskiej wsi będą odpowiadać premier Mateusz Morawiecki, komisarza UE ds. rolnictwa, Phil Hogan oraz prezesa PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce będzie odbywać się debata Dialog Obywatelski O Przyszłości Europejskiego Rolnictwa / Debata III: „Polityka Zrównoważonego Rozwoju Szansą Dla Obszarów Wiejskich W Polsce”. 

Debata z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, komisarza Phil Hogan oraz prezesa PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, która odbędzie się w ramach Forum o godz. 9:00. 

Więcej nakładów powinno być przekazywanych na małe i średnie gospodarstwa rolne

Podczas debaty premier Mateusz Morawiecki uważa, że znacznie więcej środków, w tym unijnych funduszy powinny być przekazywany dla małych i średnich gospodarstw. Dodał, że znaczna część polskich gospodarstwa rodzinnych w Polsce ma mniej niż 15 ha. 

Premier dodał, że oczekuje, żeby fundusze unijne w przyszłości lepiej wspierały rolników w przypadku zawirowań na rynku, jak chociażby ostatnio w przypadku owoców w sezonie 2018/2019. 

– Szkoda, że jak na razie żadne z państw,  w tym tych największych nie poradziło sobie z wirusem ASF. Szkoda, że wciąż nie mamy szczepionki na wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dlatego ten wątek wymaga wielowątkowego podejścia do problemu - mówił premier Morawiecki. 
Dodał, że z jednej strony należy ograniczać wpływ dzików na przenoszenie wirusa ASF, ale z drugiej strony skuteczne prowadzenie bioaseuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie. 

– Polska obecnie jest linią obrony Unii przed ASF-em, dlatego powinniśmy otrzymać dodatkowe wsparcie od Komisji Europejskiej na zwalczanie tej choroby – powiedział Mateusz Morawiecki. 


Według premiera,  przyszłość polskiego rolnictwa to z jednej strony wysoka specjalizacja i precyzyjne rolnictwo, a z drugiej strony również stawianie na produkty spożywcze na rynku lokalnym. 

Należy zwiększyć budżet unijny na rolnictwi o wyrównać dopłaty bezpośrednie - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz


– Czasem z premiem bardzo różnimy się w opiniach, ale podczas tego Forum usłyszałem, że łączy nas na pewno jedno, czyli dbałość o zapewnie polskim rolnikom jak najlepszych warunków do dostarczania żywności wysokiej jakości – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Społeczeństwo musi pamiętać, że dopłaty bezpośrednie nie są tylko dla rolnika. One służą także konsumentom, którzy dzięki nim mogą kupować żywność po niższej cenie, dodał prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Według niego, ważnym aspektem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej powinno być zapewnienie rolnikom stabilnych i godnych dochodów. Takich środków, które pozwolą rolnikom godnie żyć, bez względu na coraz częstsze kataklizmy żywiołowe czy nieuczciwe praktyki ze strony chociażby spółek handlowych.

Już najwyższy czas na ujednolicenie dopłat bezpośrednich w całej Unii. Obecnie za środki ochrony roślin w Niemczech płaci się mniej niż w Polsce, więc utrzymywanie różnych dopłat nie ma uzasadnienia. Myślę, że to jest wspólne zadanie dla rządu i opozycji - walka o wyższy budżet unijny na rolnictwo i wyrównanie dopłat – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Lider ludowców dodał również, że należy zrewidować polską i unijną politykę handlową wobec Rosji. – Obecnie embargo działa tylko w jedną stronę. W polskich piecach spala się coraz więcej rosyjskiego węgla, ale polskie jabłka nie trafiają na stoły w Rosji. Należy zmienić nasze podejście do rynku wschodniego. I jest to zadanie dla wszystkich państw w UE – powiedział prezes PSL.  

Premier: Pomimo embarga rosyjskiego, eksport polskiej żywności rośnie


– My musimy prowadzić naszą politykę w oparciu o sojusze, a tym najważniejszym jest dla nas NATO. Po agresji Rosji na Ukrainę musieliśmy zareagować na tę sytuację. Chcemy z Rosją handlować, wymieniać się doświadczeniami, ale po tej agresji musieliśmy tak zareagować – mówił Mateusz Morawiecki. 
Premier podkreślił, że pomimo embarga rosyjskiego sprzedaż polskiej żywności na zewnątrz wciąż rośnie. Mateusz Morawiecki dodał także, że rząd chce zabiegać o znaczne zwiększenie sprzedaży polskich produktów rolno-spożywczych do Chin. 
– Bardzo perspektywicznym rynkiem, na którym zaczynamy działać jest rynek Indii – mówił premier. Dodał też, że władze polskie chcą też zwiększać sprzedaż polskich produktów do państwa afrykańskich. 

Premier powiedział, że należy także pamietać o małych gospodarstwach, które nie będą korzystać z możliwości eksportu żywności, dlatego rząd od 1 stycznia 2019 roku poszerzył możliwości o sprzedaży w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. 
Mateusz Morawiecki zachęca też rolników do działania w ramach spółdzielni rolników. 

Hogan: Jak najwięcej dopłat dla aktywnych rolników


Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa powiedział, że Komisja Europejska wspiera i będzie jeszcze bardziej wspierać państwa w walce z ASF. 
Komisarz Hogan zwrócił także uwagę, że w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej jest pomysł wprowadzenia definicji aktywnego rolnika. Miałby to być właściciel lub dzierżawca gospodarstwa rolnego, który sieje, hoduje i ogólnie zarabia na prowadzeniu gospodarstwa rolnego. To właśnie dla takich aktywnych gospodarzy ma być najwięcej funduszy z dopłat bezpośrednich i finansów na rozwój obszarów polskich. 
Komisarz ds. rolnictwa wielokrotnie zwrócił uwagę, że ogromnym wyzwaniem dla polskiego i unijnego sektora rolno-spożywczego będzie brexit. 


Podczas debaty rolnik z Lubelszczyzny pytał się Hogana czy ma wiedzę o wielkości  


Relacje można na żywo śledzić tu:


 
Paweł Mikos 
fot. Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 21:33