StoryEditorWiadomości rolnicze

Dlaczego restrukturyzacja zadłużonych gospodarstw rolnych nie działa?

06.11.2020., 16:11h
Pomimo że restrukturyzacja zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne nie działa tak, jak by tego oczekiwali rolnicy, nic w tej kwestii się nie zmieni.

Ustawa o restrukturyzacji zadłużenia doczeka się zmian?

Ministerstwo rolnictwa wskazało, iż obecnie nie są planowane prace w zakresie nowelizacji ustawy z 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

Do kiedy rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc?

Jak wskazał resort, pomoc w formie dopłat do oprocentowania bankowych kredytów na restrukturyzację zadłużenia, pożyczek na spłatę zadłużenia oraz gwarancji spłaty kredytów na restrukturyzację zadłużenia prowadzącym gospodarstwo rolne będzie udzielana wyłącznie do końca 2021 roku.

Próg wkładu własnego doczeka się obniżenia?

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się 15 października br. do ministra rolnictwa o nowelizację ustawy regulującej restrukturyzację zadłużenia. Zaproponowała, aby obniżyć próg wkładu własnego do 10% lub znieść go całkowicie. Obecnie obowiązujący wymóg 25% oraz 40% wkładu własnego, w połączeniu z innymi wymogami, skutecznie blokuje dostęp rolników do skorzystania z tej formy pomocy.

Resort rolnictwa wyjaśnił, że wytyczne dotyczące pomocy państwa jednoznacznie wskazują, iż beneficjent pomocy jest zobowią...
Pozostało 45% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 22:36