StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty bezpośrednie równe dla rolników w całej Europie

13.02.2017., 13:02h
Wraz z rozpoczęciem konsultacji społecznych dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej w UE, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło swoją wizję WPR po 2020 roku. Krzysztof Jurgiel zapewnia, że Polska będzie dążyć do wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich w całej Europie. Miałoby to zapewnić równe traktowanie i podobne szanse konkurowania rolników na jednolitym rynku UE.

Resort rolnictwa wierzy, że dzięki konsultacjom społecznym prowadzonym przez Komisję Europejską uda się przeforsować taki postulat. Żeby jednak tak się stało, taki pomysł musi być często podawany w ankietach internetowych na temat nowej WPR.

Kolejnym priorytetem polskich władz w zakresie nowej WPR jest zapewnienie odpowiedniego finansowania rolnictwa oraz zachowanie wspólnotowego charakteru polityki rolnej UE.



Rząd chce także, aby w ramach WPR utrzymać jak najwyższy poziom wsparcia na modernizację rolnictwa oraz ogólnie obszarów wiejskich. Polskie władze liczą, że uda się utrzymać programy, które mają prowadzić do niwelowania różnic w rozwoju pomiędzy poszczególnymi państwami Unii.

Według polskiego resortu rolnictwa, w pracach nad WPR warto też zadbać o odpowiedni rozwój i stabilizację gospodarstw i zakładów wytwarzających żywność wysokiej jakości.

Wspólna Polityka Rolna powinna także w jak największym stopniu odpowiadać na szanse i zagrożenia dla unijnych rolników, wynikające z umów handlowych (np. CETA, TTIP). Dość istotnym czynnikiem będzie także „Brexit” – Wielka Brytania jest jednym z największych płatników UE.

Polska zaczyna konsultować swoje stanowisko z innymi członkami UE. Ostatnio odbyło się w tej sprawie spotkanie polsko-litewskie. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 11:02