StoryEditorPolska

Dotacje, innowacje i klimat na Europejskim Forum Rolniczym

30.12.2019., 07:12h
Kto i na co otrzyma dotacje w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej? Jak nowe technologie mogą ułatwiać pracę rolnika? W jaki sposób ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatycznymi będzie połączona z WPR? To główne tematy Europejskiego Forum Rolniczego 2020.

Europejskie Forum Rolnicze 2020 startuje 20 marca w Jasionce pod Rzeszowem

Będzie to już trzecia edycja Europejskiego Forum Rolniczego – jednego z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej w Polsce i Europie. Odbędzie się ono 20 i 21 marca 2020 roku w Jasionce koło Rzeszowa. W poprzedniej edycji udział wzięło niemal 3 tys. uczestników – rolników, przetwórców, przedstawicieli organizacji rolniczych, samorządowców, polityków i naukowców. 

Rok 2020 to ostatni etap przygotowań do wdrożenia nowej perspektywy budżetowej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Bez wątpienia wpłynie ona na kształt europejskiego rolnictwa w najbliższych latach. Z kolei w Polsce borykamy się z konsekwencjami zmian klimatycznych oraz zagrożeniem klęskami żywiołowymi, w tym długotrwałymi i coraz częstszymi okresami suszy. Te dwa tematy będą jednymi z najistotniejszych kwestii poruszanych podczas Forum w 2020 roku – mówi Krzysztof Podhajski, prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora wydarzenia.

 

Jakie tematy będą poruszane podczas Europejskiego Forum Rolniczego?

Głównymi blokami tematycznymi Europejskiego Forum Rolniczego w 2020 roku będą: 

  • Wspólna Polityka Rolna w nowej perspektywie budżetowej,
  • Cyfryzacja rolnictwa i obszarów wiejskich,
  • Dbałość o środowisko i klimat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej,
  • Rynki pozaeuropejskie jako szansa na rozwój polskiego przemysłu rolno-spożywczego.

Podczas Forum będzie można również zobaczyć nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa, w tym te z zakresu jakości produkcji rolnej, obniżania kosztów produkcji oraz przyjazne dla środowiska. 

 Podczas drugiej edycji Europejskiego Forum Rolniczego o rolnictwie dyskutowali m.in. Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i premier Mateusz Morawiecki

  • Podczas drugiej edycji Europejskiego Forum Rolniczego o rolnictwie dyskutowali m.in. Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i premier Mateusz Morawiecki

  

Nagroda im. Józefa Ślisza i nagroda dla Innowacyjnego rolnika

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego odbędą się również dwa inne ważne wydarzenia. Już po raz czwarty zostanie wręczona Nagroda im. Józefa Ślisza. Jest to specjalne wyróżnienie, które ma na celu uhonorowanie organizacji i osób zaangażowanych w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz rozwój obszarów wiejskich. 

Drugim wydarzeniem będzie rozstrzygnięcie konkursu „Innowacyjny rolnik” (więcej na ten temat w artykule "Zostań „Innowacyjnym rolnikiem” i wygraj super nagrody" ). 

 

Okazja do podsumowania 30-lecia zmian w polskim rolnictwie i wsi

– Podczas Forum w Jasionce możemy wspólnie rozmawiać o tym, co najlepsze dla polskiego rolnictwa i polskiej wsi – w międzynarodowym gronie tworzonym przez reprezentantów różnych stron sceny politycznej, ekspertów, naukowców oraz przedstawicieli producentów i firm, które działają w branży rolno-spożywczej. Rok 2020 będzie pod tym względem szczególny – w ramach forum będziemy obchodzić jubileusz 30-lecia działalności naszej fundacji. Będzie to okazja do tego, aby wspólnie podsumować zmiany, jakie zaszły na polskiej wsi przez ostatnie trzy dekady – mówi Artur Balazs, prezes kapituły fundacji EFRWP i były minister rolnictwa.

 

Gdzie można się zarejestrować, aby wziąć udział w Europejskim Forum Rolniczym? 

Już w styczniu rozpocznie się rejestracja uczestników Europejskiego Forum Rolniczego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.forum-jasionka.pl.


„Tygodnik Poradnik Rolniczy” jest patronem medialnym Europejskiego Forum Rolniczego. 


Paweł Mikos
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 02:48