StoryEditorDotacje

Dotacje na komputer dla dzieci rolnika: Czy będzie nowy nabór?

15.03.2021., 09:03h
W ostatnim naborze wniosków na dofinansowanie zakupu komputera dla dzieci z rodzin rolniczych ze wsparcia skorzystało ok. 40 tys. osób. Izby rolnicze chcą ponownego naboru na nowych zasadach. Jakie kryteria uprawniałyby do 1500 zł dotacji na komputer?

39 tys. rolników skorzystało z dofinansowania na zakup komputera dla dzieci

W środę 10 marca 2021 roku Krajowa Rada Izb Rolniczych i wojewódzki izby rolnicze wysłały do ministerstwa rolnictwa wniosek o uruchomienie na nowo naboru wniosków na dofinansowanie kosztów zakupu komputera dla dzieci rolników.

Przypomnijmy, że w naborze realizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w grudniu 2020 roku o możliwość uzyskania 1500 złotych dotacji na sprzęt komputerowy starało się 39 tys. rolników. Nie jest to zbyt wiele w porównaniu do liczby gospodarstw co roku ubiegających się o dopłaty bezpośrednie (1,4 mln). Może to wynikać z dość rygorystycznych warunków jakie należało spełnić, aby otrzymać wsparcie.
O dotacje na komputer mogła się strać rodzina:

  • w skład, której wchodzi co najmniej 2 dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
  • której dochód w 2019 roku w przeliczeniu na osobę nie przekroczył kwoty 1 200 zł miesięcznie;
  • w której co najmniej jedno z rodziców lub opiekunów prowadzi gospodarstwo;  
  • nie otrzymała w ostatnich 3 latach komputera lub laptopa zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

 

Jakie powinny być nowe warunki uzyskania dotacji na sprzęt komputerowy dla dzieci rolników?

Właśnie z tego względu samorząd rolniczy chce, aby zmienić także kryteria uprawniające o utrzymanie dotacji. Są one podobne do tych, o których izby rolnicze mówiły już w grudniu 2020 roku.

Więcej na ten temat w artykule: Rolnicy chcą zmian w dofinansowaniu do komputerów dla dzieci.

Według KRIR główna zmiana powinna dotyczyć rozszerzenia grona uprawnionych warunków  pozwalające na otrzymanie dotacji na komputer o rodziny rolnicze, w skład których wchodzą dzieci i młodzież uczące się w szkołach podstawowych, średnich i studiującej bez względu na ich wiek. Izby chcą także, aby ewentualny kolejny nabór wniosków tego rodzaju wsparcie trwał dłużej niż pierwszy.

Sami rolnicy wskazują także, że należałoby podnieść próg dochodu na osobę oraz wydłużyć zakres dat zakupu sprzętu komputerowego uprawniający do uzyskania dotacji.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 20:00