StoryEditorPolicja

Duży cielak upchnięty w Renault Megane. Co grozi za taki transport?

19.02.2023., 15:02h
Kilka dni temu na jednym z faceboookowych profili lokalnej społeczności ukazało się zdjęcie przedstawiające cielaka w bagażniku samochodu osobowego. Czy taka forma przewożenia zwierząt jest dozwolona?

Jasło. Uwaga! Krowa w bagażniku

W środę 15 lutego na trasie wojewódzkiej 993 w okolicy Nowego Żmigrodu (woj. podkarpackie) zauważono samochód osobowy. Niby nic takiego, ale ładunek wzbudził zainteresowanie. Wewnątrz bowiem przewożony był… cielak sporych rozmiarów.

Przewoził cielaki w osobówce – miał wypadek

19-latek został ranny po tym, jak Opel, którym kierował, zderzył się z samochodem ciężarowym. Gdy strażacy dotarli na miejsce mocno się zdziwili. W samochodzie osobowym oprócz kierowcy znajdowały się… dwa cielaki. 19-letni kierowca był zakleszczony we wraku. 35-letniemu kierującemu samochodem ciężarowym nic się nie stało.

Czy można przewozić cielaki w osobówce?

Odpowiedź brzmi, że oczywiście. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim samochód musi być autem „z kratką” z dwoma miejscami pasażerskimi oraz przestrzenią ładunkową. Następnie przestrzeń ładunkowa musi być pokryta antypoślizgową matą, a sama trasa przejazdu nie może być dłuższa niż 50 kilometrów.

Jaka kara za przewożenie cielaków w niewłaściwy sposób?

Przewożenie zwierząt wszelkiej maści w pojeździe osobowym, wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa dla tego zwierzęcia oraz wszystkich innych osób, uczestników ruchu drogowego. W przypadku, gdy interweniujący policjant stwierdzi, że doszło do złamania tych przepisów, to zgodnie z art. 97 kw może na kierującego nałożyć karę nawet do 3 tys. zł z tytułu naruszenia przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym.

Michał Czubak
Fot. Facebook.com/jaselskie absurdy

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 13:18