StoryEditorWiadomości rolnicze

Ekolodzy: nowelizacja ustawy o OZE nie może uderzyć w prosumentów

24.04.2015., 10:04h
Organizacje ekologiczne i grupa posłów apelują do resortu gospodarki, który pracuje nad nowelizacją ustawy o OZE, by wprowadził w niej jedynie takie zmiany, które nie uderzą w prosumentów. W czwartek (23 kwietnia br.) podpisali Deklarację na rzecz energetyki obywatelskiej.       

"Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało nowelizację przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta ustawy o OZE. Organizacje (...) oczekują, że nowelizacja będzie w duchu wcześniej wypracowanego konsensusu społecznego. Zmiany te nie mogą polegać na obniżeniu wysokości i ograniczeniu zakresu przyjętego systemu wsparcia dla obywateli produkujących energię z OZE" - napisano w Deklaracji. Wśród jej sygnatariuszy są m. in posłowie Waldemar Pawlak (PSL), Artur Bramora (PSL), Andrzej Rozenek (poseł niezrzeszony), Robert Biedroń (prezydent Słupska), Greenpeace, WWF i Polska Zielona Sieć i naukowcy.

Ministerstwo Gospodarki przygotowujące założenia projektu nowelizacji ustawy o OZE, chce, by projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wakacjami.

Prace nad nowelizacją ustawy o OZE stanowią - zdaniem sygnatariuszy Deklaracji - zagrożenie dla energetyki obywatelskiej.

Sejm przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE) w wersji, która odbiegała od projektu rządowego. W lutym, wbrew stanowisku rządu, przy głosowaniu senackich poprawek posłowie pozostawili w ustawie tzw. zapis prosumencki, wprowadzony nieoczekiwanie przez Sejm przy uchwalaniu ustawy o OZE w styczniu. Gwarantuje on posiadaczom przydomowych mikroinstalacji (np. paneli fotowoltaicznych) o mocy do 10 kW odkup od nich zielonej energii po cenie gwarantowanej i wyższej niż rynkowa. Właściciele tych mogliby sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii. Preferencyjne taryfy miałoby objąć według różnych szacunków od 150 do 200 tys. pierwszych prosumentów. Wg resortu gospodarki wsparcie dla nich to 6 - 7 mld. zł.

"Nowelizacja nie może być pretekstem do zniszczenia jednego z fundamentów energetyki obywatelskiej, jakimi są taryfy gwarantowane dla obywateli produkujących energię elektryczną. Wysokość taryf nie może być ustalana bez przedstawienia rzetelnych analiz, ani w oderwaniu od intencji wnioskodawców poprawki prosumenckiej" - powiedziała Ilona Jędrasik z ClientEarth.

"Mamy nadzieję, że jeśli będzie nowelizacja ustawy o OZE, to uszanuje ona proces demokratyczny i konsensus w ramach którego została zatwierdzona poprawka prosumencka i nie będzie to zamachem na energetykę obywatelską" - powiedział PAP dyrektor Fundacji Greenpeace Polska Robert Cyglicki. Jak dodał, ustawę należy nowelizować, bo ma ona "wiele mankamentów". Przykładem takiego mankamentu jest np. wsparcie dla współspalania węgla z biomasą.

Jak zauważył w rozmowie z PAP prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski, Sejm przyjął ustawę, w której zdecydował o wsparciu prosumentów taryfami gwarantowanymi. "Kompetencją rządu jest natomiast znalezienie sposobu, w jaki uzyska zgodę Komisji Europejskiej na przepisy dotyczące wsparcia energetyki odnawialnej" - powiedział.

Po zakończeniu parlamentarnych prac nad ustawą, MG zwróciło się do UOKiK z pytaniem, czy przyjęte przez Sejm rozwiązania nie naruszają unijnych przepisów o pomocy publicznej.

Jak powiedział wcześniej PAP wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz Urząd zajął "dość jednoznaczne stanowisko pokazujące słabości tej ustawy z punktu widzenia dopuszczalnej pomocy publicznej. MG podjęło więc decyzję o nowelizacji ustawy o OZE. Pietrewicz wyjaśnił, że w założeniach projektu znalazły się elementy dot. pomocy publicznej. Dodał, że są tam też zapisy dotyczące monitorowania procesu wsparcia prosumentów i opłaty OZE.

Z przekazanej MG odpowiedzi podpisanej przez szefa UOKiK Adama Jassera, wynika, że według Komisji Europejskiej działalność małych wytwórców energii - zasadniczo na własne potrzeby, ale odprowadzających jej nadwyżki do sieci - "ma charakter gospodarczy, a więc do wsparcia udzielanego tym wytwórcom muszą być stosowane przepisy o pomocy publicznej". (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 21:45