StoryEditorKoronawirus

Epidemia koronawirusa pokazuje jak ważny jest rolnik i suwerenność żywnościowa Polski

15.03.2020., 20:03h
Minister rolnictwa podkreśla, że w takich sytuacjach, jak epidemia koronawirusa, doskonale widać, że strategiczną wartością jest bezpieczeństwo żywnościowe Polski zapewniane przez naszych rolników. Zapewnił też żywność będzie dostarczana dla osób objętych kwarantanną. 

Rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe 

– Dzięki polskim rolnikom nasz kraj produkuje więcej żywności, niż jest w stanie wchłonąć rynek wewnętrzny. Nie ma obaw, że zabraknie nam tak podstawowych produktów, jak mąka, mięso, mleko, jaja czy warzywa – przekonuje minister Ardanowski. 

Minister przekonuje, że jeśli w sklepach zabrakło jakiś produktów żywnościowych, to była to kwestia logistyczna związana ze zwiększonymi zakupami, a nie z brakami danego produktu.

Wtóruje mu także prezydent Andrzej Duda. 

Rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe i mamy to szczęście, to jest faktem, i dzisiaj to się pokazuje, że nie brakuje żadnych produktów. Wszystko, co jest potrzebne, jest w takiej ilości, żeby zapewnić możliwość nie tylko przetrwania, ale i normalnego funkcjonowania – powiedział prezydent w trakcie wizyty w Banku Żywności w Ciechanowie.

 

Hejt wobec rolników jest szkodliwy

Może teraz dotrze coś do tych nieodpowiedzialnych pseudoekologów, którzy atakują rolników i chcieliby zakazać hodowli zwierząt, a w konsekwencji niemalże zlikwidować rolnictwo – przekonuje minister Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają polscy rolnicy jest wartością bezcenną.
To właśnie dzięki gospodarzom i ich ciężkiej pracy nie ma obaw, że nawet przy zakłóconej wymianie międzynarodowej zabraknie żywności w Polsce.

 

Koronawirus nie przenosi się przez żywność

Warto także zwrócić uwagę na informacje podawane przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wynika z nich, że obecnie nie ma dowodu, aby żywność była źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa COVID-19.

– Również dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem koronawirusów wskazują, że przenoszenie wirusów poprzez żywność nie występowało – informuje Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

 

Żywność będzie dostarczana do osób objętych kwarantanną 

Rząd postanowił także rozszerzyć zasady udzielania pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej dla osób objętych kwarantanną, które będą potrzebowały dostaw żywności. 

Oto w jaki sposób ma wyglądać procedura dostarczania pożywienia dla osób objętych kwarantanną ze względu na epidemię koronawirusa:

  1. Sanepid podaje informacje do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej o osobie objętej kwarantanną;
  2. OPS weryfikuje czy dana osoba wymaga pomocy żywnościowej;
  3. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dostarcza do OPS wykaz organizacji deklarujących pomoc żywnościową oraz wykaz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz policji, które mogą dostarczyć żywność; 
  4. OPS składa zapotrzebowanie do jednej z organizacji zapotrzebowanie na konkretne produkty oraz kontaktuje się z miejscową jednostką OSP, WOT lub policji skąd te mają odebrać żywność i w jakie miejsce należy ją dostarczyć.

Jak do tej pory pomoc żywnościową zadeklarowały:

  • Federacja Polskich Banków Żywności
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej
  • Polski Czerwony Krzyż
  • Caritas
  • Stowarzyszenie Odra-Niemen

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest koordynowany w Polsce przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Środki na ten cel pochodzą w 85% z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz w 15% z budżetu krajowego. 

 

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 04:40