- Te drzewa nie urosły w ciągu jednego roku – mówi Andrzej BorkowskiJózef Nuckowski
StoryEditorinterwencja tpr

Każdy ma rację, a pole rolnika ciągle podtopione

23.03.2024., 17:00h
Z prośbą o interwencję zwrócił się do nas Andrzej Borkowski, który prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Tarcze w powiecie siedleckim. Gospodarz od pewnego czasu ma podtapiane pole, co utrudnia, a czasami uniemożliwia mu przeprowadzanie zabiegów agrotechnicznych. Problem polega na tym, że działki pana Andrzeja położone są na granicy gmin, a co za tym idzie – na granicy obszarów działania gminnych spółek wodnych.

Nie wszędzie jest drenaż

Część podtapianych działek jest zdrenowana. Reszta użytków ze względu na ukształtowanie terenu nie mogła zostać podłączona do sieci drenażowej – wodę powinien odbierać z nich rów melioracyjny. Problem dotyczy kilku działek położonych na terenie gminy Zbuczyn. Jednak rów odprowadzający wodę częściowo położony jest na terenie gminy Siedlce.

Ryzykowna uprawa w pobliżu rowu

– Przy granicy moich działek przebiega rów, który w wyżej położonej części leży na terenie gminy Zbuczyn, a w niższej, w kierunku, w którym powinna spływać woda, znajduje się na terenie gminy Siedlce. Rów w gminie Zbuczyn jest czyszczony i odmulany. Siedlecki odcinek od kilku lat nie był czyszczony. Na jego skarpie rosną drzewa. Na wiosnę użytkowane przeze mnie działki są podtapiane, wskutek czego mam problem z wjazdem takimi sprzętami, jak opryskiwacz czy rozsiewacz do nawozów. Na ścieżkach technologicznych powstają duże koleiny. Problematyczne działki położone są na terenie gminy Zbuczyn i do gminnej Spółki Wodnej w Zbuczynie wpłacam składki na spółkę wodną. Zwróciłem się do jej kierownika ze swoim problemem. W odpowiedzi usłyszałem, że nie może czyścić rowu należącego do gminnej spółki Siedlce. Jeśli jest taka sytuacja, to powinienem być zwolniony z płacenia składek za meliorację tych działek – tłumaczy Andrzej Borkowski.

Wizytówka gospodarstwa

Andrzej Borkowski wspólnie z żoną Anetą prowadzi w miejscowości Tarcze w gminie Zbuczyn gospodarstwo o powierzchni około 40 ha. Na 10 ha zasiany jest rzepak, 10 ha stanowią użytki zielone, 5 ha zajmuje kukurydza, a na pozostałej powierzchni wysiewane są zboża, takie jak pszenica ozima, jęczmień ozimy, żyto hybrydowe. W gospodarstwie prowadzona jest także produkcja żywca wieprzowego i wołowego. Hodowca sprzedaje rocznie około 300 tuczników i około 20 buhajów.

Pechowe położenie gruntów

Sławomir Dobroch, kierownik Gminnej Spółki Wodnej Zbuczyn, wyjaśnia, że z jego strony wszystko zostało zrobione prawidłowo.

Odcinek rowu, o którym Andrzej Borkowski napisał w swojej interwencji do wójta, znajduje się na terenie gminy Siedlce, a nie na terenie Zbuczyna, który ja obsługuję. Mój rów jest systematycznie konserwowany. Napisałem do Urzędu Gminy Zbuczyn i do pana Borkowskiego, że dana sprawa nie dotyczy gminy Zbuczyn, tylko gminy Siedlce, i podanie zostało przekierowane do zarządu Gminnej Spółki Wodnej w Siedlcach. Jaką odpowiedź dostał pan Borkowski od Spółki Wodnej w Siedlcach, nie wiem. Na rowie naszej spółki, na jego końcowym odcinku, konserwacja była przeprowadzona, a za gminę Siedlce nie mogę odpowiadać. Nie mogę też pieniędzy z gminy Zbuczyn przeznaczyć na prace konserwatorskie w gminie Siedlce – wyjaśnia Sławomir Dobroch.

Czy rolnik opłaca składkę do spółki wodnej?

Dodaje, że Andrzej Borkowski opłaca składkę za urządzenia melioracyjne na terenie gminy Zbuczyn, a gminna Spółka Wodna Zbuczyn zrobiła, co do niej należało. Andrzej Borkowski także u wójta gminy Zbuczyn próbował szukać pomocy w swojej sprawie.

W ubiegłym roku napisałem do wójta gminy Zbuczyn podanie o umorzenie raty podatku za grunty, których uprawa jest utrudniona i zachodzi duże ryzyko uszkodzenia sprzętu rolniczego. Pomyślałem, że jeśli ja nie mogę, to może wójt wpłynie na spółki wodne i problem podtapiania na użytkowanych przeze mnie gruntach zostanie rozwiązany. W odpowiedzi wójt napisał, że nie kwalifikuję się do umorzenia raty podatku rolnego. Moim celem nie jest zaoszczędzenie na podatku, lecz doprowadzenie do prawidłowego funkcjonowania urządzeń melioracyjnych na moich polach, nawet kosztem płacenia wyższych składek – wyjaśnia Andrzej Borkowski.

Tylko obietnice

Borkowski opowiada, że rozmawiał telefonicznie ze Stanisławem Lipińskim, dyrektorem Związku Spółek Wodnych w Siedl­cach, który obiecał mu, że do końca 2023 roku rów leżący na terenie gminy Siedlce przy użytkowanych przez niego działkach będzie wyczyszczony.

Mamy już luty 2024 roku i nic się tam nie dzieje. Teraz, gdyby spółki wodne chciały oczyścić ten teren, nie byłoby to możliwe, gdyż jest tam zbyt mokro, żeby wjechać odpowiednim sprzętem – mówi Andrzej Borkowski.

Zapytaliśmy więc osobę odpowiedzialną za prace konserwatorskie na terenie gminy Siedlce o to, kiedy przewidziane jest czyszczenie rowów przylegających do działek użytkowanych przez Andrzeja Borkowskiego.

– Na wstępie informuję, że pan Borkowski nie wnosi składek z urządzeń melioracyjnych na rzecz Gminnej Spółki Wodnej Siedlce. Jest członkiem Gminnej Spółki Wodnej Zbuczyn. Przedstawiona sprawa braku konserwacji rowu zewidencjonowanego na granicy miejscowości Tarcze i Osiny wynika z oczekiwań rolnika, który zamienił użytki zielone na grunty orne. Powierzchnia, na której został zamieniony sposób użytkowania, ma specyficzne ukształtowanie terenu, a brak konserwacji rowu nie wpływa na zastoje wody opadowej i roztopowej tego okresu. Z miejscowości Osiny została zebrana składka w wysokości 400 zł. Mieszkańcy wspólnie z delegatami walnego zgromadzenia miejscowości Osiny wskazali pilniejszą potrzebę oczyszczenia innego rowu w tej miejscowości. Rów wskazany w rozmowie jest ujęty w planie prac w roku 2024. Prace będą polegały na konserwacji gruntowej i cięciu pojedynczych zakrzaczeń. Prawdopodobny termin tych prac to okres pożniwny – odpowiedział Stanisław Lipiński, dyrektor biura Związku Spółek Wodnych w Siedlcach.

Może gdyby rolnik płacił składkę na spółkę wodną z Sied­lec, to wówczas mógłby liczyć na jej przychylność. Ale czy to byłoby uczciwe rozwiązanie jego problemów?

Józef Nuckowski

fot. J. Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 22:35