Rolnik biedniejszy, a energetyka bogatsza.Canva
StoryEditorCeny prądu dobijają rolników

Rolnik biedniejszy, a energetyka bogatsza. "Opłata jakościowa podrożała o 250 proc."

13.07.2023., 17:30h
Dariusz Goliński jest rolnikiem i utrzymuje świnie.Ku jego zdziwieniu, ostatnio otrzymał znacznie wyższy rachunek za prąd niż się spodziewał. Okazało się, że w ciągu miesiąca tzw. opłata jakościowa wzrosła aż o 250%, a w całym rachunku za prąd udział opłaty dystrybucyjnej wzrósł do ponad 46%

Dariusz Goliński jest hodowcą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Utrzymuje w ciągu roku, w zależności od koniunktury na rynku, 15–30 loch. W 2017 roku, kiedy przepisywał na siebie licznik prądu, zdecydował się na zawarcie umowy na stałą cenę prądu. Po 3 latach zawarł kolejną umowę, która kończy się w styczniu przyszłego roku. Wszystko było dobrze, dopóki nie otrzymał ostatniego rachunku za prąd, który uwzględnia okres rozliczeniowy od końca marca do 22 maja br. 

W miesiąc opłata jakościowa na rachunku za energię wzrosła o 250 procent!

– Zużyłem więcej prądu niż w poprzednim okresie, musiałem więc zapłacić więcej za zużytą energię, było to dla mnie oczywiste. Moją uwagę zwróciła natomiast kwota, jaką policzono mi za usługę dystrybucji energii. Przeanalizowałem wszystkie pozycje i okazało się, że opłata jakościowa w maju, podrożała w stosunku do tej z kwietnia br. o 250%, natomiast opłata zmienna sieciowa o 55%. Spowodowało to, że w całkowitym rachunku za prąd udział opłaty dystrybucyjnej wzrósł do ponad 46% – relacjonuje gospodarz.

Opłata jakościowa odzwierciedla koszty utrzymania odpowiednich standardów jakości dostawy, natomiast sieciowa zmienna – koszty dystrybucji energii za pomocą sieci elektro­energetycznej.

Rolnik korzysta z taryfy G12, która charakteryzuje się tym, że jest dwustrefowa, tj. obowiązują w niej strefy niższej i wyższej stawki cenowej. Ma umowę zawartą z Eneą. Zużycie w taryfie dziennej kosztuje go 0,36 zł/kWh netto, a w nocnej – 0,17 zł/kWh. Nie odczuwa, aby od maja wzrosła jakość dostaw energii.

– Gdy za mocno wieje, nie mamy prądu, podobnie było dotychczas – mówi Dariusz Goliński.

Jak firma energetyczna tłumaczy ta duży wzrost cen swoich usług?

Zapytaliśmy więc Eneę, co przyczyniło się do takich podwyżek.

Enea tłumaczy, że wzrost stawek dystrybucyjnych wynika przede wszystkim z rosnących kosztów utrzymania, modernizacji oraz nowych inwestycji w linie dystrybucyjne, a także przyłączania wytwórców OZE i nowych odbiorców energii elektrycznej. Dystrybutor wyjaśnia, że zmieniające się warunki makroekonomiczne, transformacja sektora energetycznego w Polsce oraz przyłączanie kolejnych odnawialnych źródeł energii wymagają znaczących nakładów na sieć energetyczną.

Czy rolnicy mają się dokładać do programu rozwoju OZE w Polsce?

Ktoś zakłada sobie panele foto­woltaiczne, a ja muszę płacić wyższe rachunki za prąd, żeby dystrybutorzy odebrali wyprodukowaną przez niego nadwyżkę prądu? Czyli składam się na program rozwoju OZE w Polsce? Nie tak to sobie wyobrażałem – komentuje nasz Czytelnik.

Rolnika oburza też fakt sponsorowania zawodów żużlowych przez spółkę energetyczną 

Naszego rozmówcę bulwersuje jeszcze inna kwestia. Chodzi o sponsorowanie przez dystrybutora, z którym ma podpisaną umowę na dostawę energii, zawodów żużlowych.

– Zawodnicy za każdy przejazd, który trwa minutę, otrzymują krocie, nie wspomnę już o tym, jak ten sport niekorzystnie oddziałuje na środowisko, a nas obarcza się kosztami modernizacji sieci elektrycznych, które są niewydolne i nie mogą przyjąć prądu z OZE? Coś jest tutaj nie tak – podnosi Goliński.

Do tej pory rolnik chwalił sobie umowę ze stałą ceną prądu. Ale czy opłaty dystrybucyjne znowu nie wzrosną?

Rolnik zastanawia się, jaki będzie kolejny rachunek za prąd – czy opłaty za dystrybucję energii ponownie nie wzrosną. Dotychczas dobrze wychodził na zawartej z Eneą umowie, sporo zaoszczędził na tym, że miał zagwarantowaną cenę energii.

– Gdybym nie miał podpisanej umowy na stałą cenę, zapłaciłbym za prąd trzy razy tyle, no i wtedy raczej już by mi się nie opłacało hodować świń, aczkolwiek gdyby nie podniesiono tak mocno wspomnianych dwóch opłat, wtedy byłoby dużo lżej – wyjaśnia nasz rozmówca.

Enea twierdzi, że wzrost opłat dystrybucyjnych jest kompensowany przez tzw. Tarczę Solidarnościową. Ale nie obejmuje ona naszego Czytelnika

Ustosunkowując się do naszego zapytania odnośnie do wzrostu opłaty jakościowej oraz zmiennej sieciowej, Enea zaznaczyła, że dla zdecydowanej większości gospodarstw domowych wzrost opłat dystrybucyjnych jest kompensowany poprzez wprowadzenie Rządowej Tarczy Solidarnościowej i zamrożenie cen.

Tarcza nie obejmuje jednak takich odbiorców energii, jak nasz Czytelnik, czyli tych, którzy zawarli ze sprzedawcą energii elektrycznej umowę terminową z gwarancją stałej ceny. W takim przypadku odbiorcę obowiązują ceny gwarantowane w umowie.

Limit 3000 kWh dla rolników z produkcją zwierzęcą jest nierealny

– Dla większości rolników prowadzących gospodarstwa nastawione na produkcję zwierzęcą limit zamrażający cenę energii na poziomie z ubiegłego roku do 3000 kWh rocznie zużywa się w ciągu miesiąca. Tarcza nie jest więc w ich przypadku skuteczna – tłumaczy Goliński.

Przypomnijmy, że z tego limitu mogą korzystać jedynie rolnicy, u których licznik mierzy pobór energii zarówno dla domu mieszkalnego, jak i energię zużytą na potrzeby urządzeń i instalacji położonych na gruntach gospodarstwa, które są wykorzystywane wyłącznie w działalności rolniczej. Ci rolnicy po przekroczeniu limitu zapłacą za 1 kWh nie więcej niż 0,693 zł netto. Do limitu 3000 kWh zamrożono też stawki opłat dystrybucyjnych. Oznacza to, że za każdą kilowatogodzinę ponad limit obowiązują ich stawki opłat dystrybucyjnych zgodne z zatwierdzonymi przez prezesa URE taryfami operatorów na 2023 rok.

Z kolei rolnicy, którzy mają odrębny licznik na potrzeby gospodarstwa, nie powinni zapłacić za prąd do końca tego roku więcej niż 0,785 zł/kWh netto. Cena ta nie zawiera podatku VAT oraz akcyzy.

W obu przypadkach wskazane ceny energii dotyczą tylko tych rolników, którzy złożyli u swojego dystrybutora stosowne oświadczenie.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 12:21