Ziemia z KOWR tylko dla rolników ubezpieczonych w KRUSCzytelnik/Canva
StoryEditorDzierżawa ziemi z KOWR

Ziemia z KOWR tylko dla rolników ubezpieczonych w KRUS? Dwuzawodowcy mówią o dyskryminacji

28.03.2024., 17:13h
Lubuski samorząd rolniczy chce, by w przetargach na dzierżawę ziemi z KOWR uprzywilejowani byli rolnicy ubezpieczeni w KRUS. - To dyskryminacja. Dużo rolników straci szansę na powiększenie gospodarstwa. Nawet ARiMR nie wymaga ubezpieczenia w KRUS – alarmuje naszą redakcję pan Tomasz.

Przetargi na ziemię w KOWR: punkty za KRUS

Lubuska Izba Rolnicza wystąpiła do KOWR o zmianę regionalnego kryterium oceny ofert pisemnych w przetargach ograniczonych na dzierżawę ziemi. Działacze chcą, żeby oferenci otrzymywali punkty za ubezpieczenie w KRUS. Ci, którzy są w KRUS powyżej 5 lat mieliby otrzymać 10 punktów, a ci którzy są ubezpieczeni w okresie do 1 roku otrzymaliby 5 punktów. 

Izba argumentuje, że zmiana kryterium ograniczy podstawianie słupów w organizowanych przetargach ograniczonych ofert pisemnych i jednocześnie ułatwi małym i średnim rolnikom powiększanie oraz rozwój prowadzonych gospodarstw.

Lubuscy rolnicy czują się dyskryminowani. "Nawet ARiMR nie wymaga ubezpieczenia w KRUS"

Problem w tym, że nie wszyscy rolnicy są ubezpieczeni w KRUS. Część z nich to dwuzawodowcy i podlegają pod ZUS. Zmiana kryterium automatycznie wykluczy ich z możliwości starania się o ziemię. Do naszej redakcji zgłosił się jeden z takich rolników, pan Tomasz. Gospodaruje w woj. lubuskim na 20 hektarach i hoduje 35 sztuk bydła. A na co dzień pracuje w służbie ratowniczej.

- Punkty do przetargu ofertowego mają dostawać tylko rolnicy na KRUS-ie. To dyskryminacja. Dużo rolników jest tą sytuacją oburzonych, ponieważ tracą szansę na powiększenie gospodarstwa. Nawet ARiMR nie wymaga ubezpieczenia w KRUS– wyjaśnia nam pan Tomasz.

"Uznano nas za oszustów"

Kolejny rolnik zaznacza, że pomysł Izby podcina skrzydła wielu rolnikom, którzy musieli iść na drugi etat, by jakoś związać koniec z końcem i utrzymać gospodarstwo.

- Jednoznacznie uznano nas za oszustów. Zostaliśmy pozbawieni punktów w przetargach, a co za tym idzie, możliwości rozwoju swoich gospodarstw – podkreśla zdenerwowany gospodarz.

Przypomnijmy. Przetargi ofertowe odbywają się z uwzględnieniem kilku kryteriów. Jedno z nich jest regionalne, dowolnie uzgodnione z miejscową radą społeczną. Przewidziano za nie 10 punktów.

Poprosiliśmy ministerstwo rolnictwa, LIR i gorzowski KOWR o komentarz w tej sprawie. 

image
Zmiany w aplikacji eWniosekPlus

Dopłaty bezpośrednie 2024: są zmiany w aplikacji eWniosekPlus. Jakie?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:21