KRiR określiła postulaty, którymi powinni zająć się parlamentarzyści.Karol Bujoczek
StoryEditorKRIR

21 postulatów rolników przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

27.05.2024., 11:30h
23 maja 2024 roku, w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odbyło się IV posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji.

Kluczowe decyzje i uchwały

W trakcie posiedzenia zatwierdzono sprawozdanie finansowe KRIR za rok 2023 oraz udzielono absolutorium Zarządowi KRIR za ten sam rok. Uchwały te zostały przyjęte w drodze głosowania, co stanowiło jedno z najważniejszych punktów obrad.

Stanowisko w sprawie polityki rolnej

Członkowie KRIR podjęli również ważne stanowisko dotyczące koniecznych zmian w wspólnej polityce rolnej oraz polityce krajowej. W obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, Rada podkreśliła, że przyszli eurodeputowani powinni skupić się na promowaniu produkcji bezpiecznej i wysokiej jakości żywności, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe Europy i poszanowanie dla przyrody oraz klimatu.

Rada wskazała na konieczność wspierania dochodów rodzinnych gospodarstw rolnych, co jest kluczowe dla wymiany pokoleniowej w rolnictwie. Stanowisko to ma być fundamentem polityki UE, nie tylko w ramach WPR, ale również w szeroko pojętej polityce rolniczej.

Główne postulaty KRIR

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała szereg konkretnych postulatów, które skierowała do Przewodniczących Partii Politycznych, kandydatów na Eurodeputowanych, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do najważniejszych należą:

  1. Ochrona rynku europejskiego przed napływem artykułów rolno-spożywczych z krajów trzecich, które nie przestrzegają tych samych co w Europie standardów, zagrażając tym samym zdrowiu konsumentów i zaburzają konkurencję europejskim rolnikom wpływając na globalne zmiany klimatu np. niekontrolowaną wycinkę lasów tropikalnych, przez stosowanie niedozwolonych substancji aktywnych środków ochrony roślin.
  2. Wprowadzenie na poziomie UE sankcji na wszelkie artykuły rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi – solidarnie, we wszystkich krajach UE.
  3. Uregulowanie wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą na poziomie wartości z roku 2021 (przed wojną) i z pełnym przestrzeganiem wymogów obowiązujących w krajach UE.
  4. Urealnienie cen interwencyjnych na podstawowe produkty rolne w KE i prowadzenie skupu interwencyjnego,
  5. Wycofanie przepisów o odnowieniu siedlisk przyrodniczych.
  6. Całkowite wycofanie po 2030 r. ugorowania (GAEC 8).
  7. Nowe uregulowania w zakresie zmniejszania stosowania środków ochrony roślin (określić średnie zużycie środków ochrony roślin w UE i odnieść do niego zmniejszenie zużycia w danym kraju) oraz konieczność szybszego wprowadzania zamienników wycofywanych substancji aktywnych środków ochrony roślin.
  8. Zwiększenie limitu de minimis na poziomie krajowym i na poziomie gospodarstwa
  9. Uruchomienie kredytów preferencyjnych dla rolników oraz stworzenie możliwości konsolidacji i restrukturyzacji kredytów udzielonych rolnikom z możliwością spłaty na 25 lat i oprocentowaniem 1% i przywrócenie płynności finansowej gospodarstwom.
  10. Określenie na poziomie krajowym na nowo definicji aktywnego rolnika.
  11. Dofinansowanie z budżetu krajowego do maksymalnego dopuszczonego poziomu przez UE II filara WPR.
  12. Umożliwienie dofinansowania odsetek do kredytów inwestycyjnych z II filara WPR.
  13. Zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników korzystających z płatności bezpośrednich i innych działań w ramach WPR i innych; w tym zlikwidowania absurdów administracyjnych.
  14. Zmniejszenie kontroli gospodarstwa rolniczych. Prowadzenie gospodarstwa rolnego podlega największej liczbie kontroli ze wszystkich rodzajów prowadzanych działalności w gospodarce kraju.
  15. Podjęcia działań mających na celu wzmocnienie pozycję rolnika w łańcuchu rolno-spożywczym wobec podmiotów takich jak sieci detaliczne oraz koncerny, m.in. produkujące nawozy, zakłady przetwórcze.
  16. Określenia polityki rolnej dla rozwoju gospodarstw produkcyjnych i pomocy socjalnej dla małych gospodarstw.
  17. Określenia wsparcia dla gospodarstw hodowlanych poprzez program odbudowy produkcji trzody chlewnej i bydła.
  18. Umożliwienia dywersyfikacji dochodów rolników poprzez kredyty preferencyjne na inwestycje w energię odnawialną przy jednoczesnym przeznaczeniu środków z KPO na modernizację linii energetycznych na obszarach wiejskich oraz uregulowania kwestii instalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych.
  19. Natychmiastowej zmiany systemu określania i zgłaszania suszy w rolnictwie.
  20. Zmian w systemie ubezpieczeń roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich dofinansowywanych z budżetu państwa, w tym:
    1. aby Zakłady ubezpieczeniowe ubezpieczające z systemem dopłat miały jednakowe Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU),
    2. skrócić okres karencji z 14 do 7 dni,
  21. uregulować na nowo system ubezpieczeń upraw wysokokosztowych oraz zwierząt.21. Uporządkowanie spraw dotyczących odszkodowań za szkody zwierząt prawnie chronionych jak żurawie, czaple, kormorany, krukowate, gęsi, bobry, łosie i wilki oraz szkód łowieckich powodowanych przez zwierzynę łowną
  22. 22. Przygotowanie i wprowadzenie programu w zakresie gospodarowania wodą i systemami melioracyjnymi na cele rolnicze.

oprac. M. Czubak

fot. ilustrujące K. Bujoczek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 02:38