Beata Dąbrowska
StoryEditorapel o pomoc

Apel o pomoc dla gospodarstw mlecznych. „Ceny mleka nie pokrywają kosztów”

28.03.2024., 17:30h
Zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej zwraca się z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji gospodarstw mleczarskich.

Trudna sytuacja na rynku mleka

Producenci mleka obecnie zmagać się muszą z wyjątkowo wysokimi kosztami produkcji. Nawet mimo wzrostu cen mleka od września, często nie przekładają się one na pokrycie kosztów produkcji. Wartość produktów mlecznych jest obecnie znacząco niższa niż w roku 2022. Dodatkowo, od stycznia do listopada 2023 roku, wartość eksportu produktów mlecznych zmniejszyła się o 9,6%. Istotnym problemem jest także utrudniony handel produktami mleczarskimi z Ukrainą, będącą kluczowym rynkiem eksportowym dla polskich producentów sera. Branża mleczarska obawia się, że napięcie na granicy może doprowadzić do zamknięcia ukraińskiego rynku.

Izba ma nadzieję na podjęcie przez ministerstwo odpowiednich działań zaradczych

Mając na uwadze przedstawione fakty, władze izby proszę interwencję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trudnej sytuacji gospodarstw mleczarskich oraz podjęcie działań mających na celu złagodzenie trudności finansowych, z którymi borykają się hodowcy bydła mlecznego.

Michał Czubak

fot. Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 05:20