Dawid Nowak ze wsi Zambrzyniecfot. A. Rutkowski
StoryEditorMLEKO

Młody rolnik oszczędza dzięki wypasowi krów i zbożom. "Lepiej je dać na paszę, niż sprzedać z ogromną stratą"

26.03.2024., 15:30h
Andrzej RutkowskiAndrzej Rutkowski
Prawie połowa gruntów rolnych w gospodarstwie Dawida Nowaka, to trwałe użytki zielone, co sprzyja produkcji mleka. Pomimo że większość hodowców zrezygnowała w ostatnich latach z wypasu bydła, to młody rolnik nadal każdego roku wypasa krowy od maja do października.

Wypas równa się mniejszy nakład pracy

Główną zaletą wypasu jest podniesienie poziomu dobrostanu krów, co przekłada się na ich zdrowotność. Ponadto pozyskanie paszy w formie wypasu jest znacznie tańsze niż żywienie alkierzowe w oborze. W naszym przypadku, przy starszych budynkach inwentarskich, gdy bydło przebywa w oborze, musimy poświęcić znacznie więcej czasu na jego obsługę związaną z zadawaniem paszy czy usuwaniem obornika. Zatem wypas oznacza dla nas mniejszy nakład pracy. Ponadto w niskich stropowych oborach latem brakuje powietrza i dzięki wypasowi unikamy tego negatywnego czynnika środowiskowego – wyjaśnił hodowca.

WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA:

Dawid Nowak ze wsi Zambrzyniec (pow. węgrowski, gm. Łochów) gospodaruje z rodzicami na 35 ha własnych i 30 ha dzierżawy. 30 ha stanowią trwałe użytki zielone, a na 35 ha gruntów ornych uprawia zboża, kukurydzę i ziemniaki. Utrzymuje 80 sztuk bydła, w tym 35 krów. Mleko dostarcza do Grupy Polmlek. Pełni funkcję członka Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Węgrowskiego.

Młody rolnik również protestuje

Dawid Nowak jest absolwentem studiów rolniczych na SGGW w Warszawie. Do tej pory dwa razy brał udział w protestach rolniczych, w Mińsku Mazowieckim oraz w Warszawie.

Sytuacja nie jest rozwojowa, a raczej patowa, jeśli chodzi o rozwiązanie problemów rolnictwa. Rząd nie bardzo wie, co z tym zrobić. Zwodzą nas i grają na czas. Nie wiadomo, co mamy robić dalej. Rynek jest bardzo niepewny. Jako młody rolnik chcę się rozwijać, ale na obecną chwilę jest to bardzo ryzykowne. Skorzystałem z premii dla młodego rolnika oraz dofinansowania PROW na zakup maszyn m.in. z linii zielonkowej oraz siewnik zbożowy. Natomiast dalsze inwestycje stoją pod dużym znakiem zapytania. Cena mleka nie jest jakaś super, ale mimo wszystko lepiej zboże spasać i przerobić na mleko niż sprzedać z ogromną stratą – zakończył Dawid Nowak.

Andrzej Rutkowski

fot. A. Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 09:56