Apel rolników do nowych mieszkańców wsi: ”Zamiast donosić – zapytaj, czy pomóc!”Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorŻniwa

Apel rolników do nowych mieszkańców wsi: "Zamiast donosić – zapytaj, czy pomóc!"

06.07.2024., 18:00h
Żniwa to okres wytężonej pracy rolników. Każdego dnia pracują w pocie czoła, by zdążyć przed opadami deszczu i zebrać z pól plon, na który czekali przez cały rok. Niestety, coraz częściej na ich drodze stają niezadowoleni mieszkańcy wsi, pochodzący z miast. To do nich WIR ma ważny apel.

Apel rolników do mieszkańców wsi, którzy pochodzą z miasta

Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała ważny apel do mieszkańców wsi, którzy migrowali na nią z miast, by móc korzystać z dobrodziejstw natury i odciąć się od zgiełku "wielkiego świata", ponieważ te osoby często jednak zapominają, że wieś rządzi się swoimi prawami. W okresie żniw cisza nocna niemalże nie istnieje. Kurz dociera do pomieszczeń ze wszystkich stron i osiada na oknach budynków. Ponadto wysokie temperatury intensyfikują specyficzny zapach obornika, co również bywa utrapieniem dla niemających do czynienia z rolnictwem ludzi.

Dlaczego izby rolnicze apelują o wyrozumiałość do miejskich mieszkańców wsi?

"Drodzy mieszkańcy wsi – nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy!" rozpoczęli swój apel przedstawiciele WIR-u, by w dalszej części tekstu wyjaśnić, dlaczego rolnikowi należy się wyrozumiałość.

WIR podkreśla, że każdy mieszkaniec wsi powinien być świadomy tego, że żniwa trwają nie dłużej niż miesiąc, najczęściej 3 tygodnie, w których trakcie dzieje się wszystko. Czas pracy jest wtedy nienormowany. Wielu gospodarzy pracuje nocą, ponieważ chce wykorzystać każdą chwilę dobrej pogody, by zboża i później słoma nie zostały zniszczone przez ulewne deszcze lub grad. Izba rolnicza przypomina miejskim mieszkańcom wsi, że zanim chwycą za słuchawkę, by donieść na policję, powinni przemyśleć czy warto, bo ze zboża zebranego przez rolnika powstaną chleb i bułki, które trafią później na talerze wszystkich.

WIR apeluje do mieszkańców wsi o akceptację

WIR zauważa, że zmiana środowiska powinna wiązać się z jego akceptacją, szczególnie jeśli jest to wieś.

"To Ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru!" – czytamy w apelu.

Przedstawiciele WIR-u tłumaczą, że czas wzmożonych prac polowych będzie trwał jeszcze długo po żniwach ze względu na jesienną uprawę. Zgłaszanie tego faktu policji, jest dla nich absurdalne, a kolejne interwencje są kluczem do powstania sąsiedzkiej niezgody i zatargów, dlatego wzywają do wzajemnej integracji i współpracy.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 02:59