Czy Polska powinna wyjść z UE?archiwum redakcji/Canva
StoryEditorUnia Europejska

Jak wyjście Polski z UE może wpłynąć na rolnictwo? "Gospodarstwa zaczną jeszcze szybciej upadać"

04.10.2023., 12:00h
Pomimo tego, że nie ma takich planów, to coraz więcej rolników opowiada się za tym, że Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej. Wiele wskazuje jednak na to, że ewentualne opuszczenie UE doprowadziłoby polską gospodarkę do bankructwa. Dlaczego?

Dlaczego rolnicy uważają, że Polska powinna wyjść z UE?

Wielkopolska Izba Rolnicza przedstawiła analizę wszystkich „za” i „przeciw” odnośnie do przynależności Polski do UE. Z informacji, które uzyskała WIR, wynika, że przeciwnicy przynależności Polski do UE uważają, że za wyjściem naszego kraju z unii przemawia:

 • przeregulowanie,
 • radykalizm klimatyczny,
 • politykę migracyjną,
 • blokada KPO,
 • prognozowane ograniczenie środków z funduszu spójności,
 • groźba zamknięcia granicy.

Dlaczego Polska powinna zostać w UE?

Jak informuje WIR, od 2002 roku obserwowany jest dynamiczny wzrost wartości polskiego eksportu żywności i dodatni bilans handlowy. Eksport polskiej żywności znajduje się obecnie na następujących poziomach:

 • produkowana w Polsce wołowina – 80%,
 • produkowane w Polsce mięso drobiowe – 60%,
 • produkty mleczarskie – 40%,
 • warzywa i owoce – 40%,
 • zboża – 20%.
 • 80% żywności trafia na rynek UE i Wielkiej Brytanii.

Dlaczego eksport polskiej żywności wzrósł po wejściu Polski do UE?

Eksport polskiej żywności po wejściu Polski do UE wzrósł dzięki inwestycjom rolników i przedsiębiorców, którzy przeznaczyli pieniądze na z dotacji i kredytów na osiągnięcie odpowiedniego poziomu ilościowego i jakościowego. Obecnie naszym największym odbiorcom są Niemcy.

Jakie będą minusy wyjścia Polski z UE?

Zdaniem WIR wyjście Polski z UE poskutkuje przywróceniem:

 • granic,
 • cła.

Polska najprawdopodobniej stałaby się petentem do unijnego rynku i jednym z wielu krajów, które chciałaby eksportować na niego swoje produkty. Rolnicy nie powinni zapominać również o tym, ze w kolejce do wejścia do UE stoi Ukraina, która nie będzie się zastanawiała nad tym, czy warto się przyłączyć.

Co się stanie, jeśli Polska wyjdzie z UE?

Wyjście Polski z UE wiązałoby się najprawdopodobniej z obniżkami cen spowodowanymi nadwyżkami żywności, ponieważ nie będzie jej gdzie eksportować. Gospodarstwa rolne stracą ostatnią nadzieję na podtrzymanie płynności finansowej, co doprowadzi do ich upadku. Będą się liczyli tylko najwięksi producenci żywności.

Dopłaty są potrzebne rolnikom

Przynależność do UE gwarantuje również rolnikom możliwość pobierania dopłat bezpośrednich, które są bardzo ważne, kiedy rolnictwo znajduje się w trudnych momentach. Choć wyjście z UE zagwarantowałoby nam niskie ceny, to generowałoby wysokie koszty i brak stabilności finansowej, którą gwarantują dopłaty bezpośrednie i unijne dotacje.

Ostatnim z minusów wyjścia Polski z UE jest spadek PKB, którego częścią jest rolnictwo. To wysokość dochodów konsumentów przekłada się na podejmowanie decyzji o tym, co chcą kupić. Jeżeli klienci przestaną kupować, to gospodarka zacznie upadać. Będzie również problem ze znalezieniem środków na pomoc krajową.

Co należy zrobić, by sytuacja w polskim rolnictwie uległa poprawie?

Zdaniem WIR konieczne jest podjęcie działań mających na celu wprowadzenie poprawek w funkcjonowaniu Unii. Wyjście z UE powinno być ostatecznością.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:08