Ciągnik z rozrzutnikiemJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPlan nawozowy

Plany nawozowe uderzają w hodowców zwierząt. A pozostali rolnicy boją się kupować obornik

07.12.2023., 10:30h
KRIR apeluje do MRIRW w imieniu rolników o zwolnienie z obowiązku przygotowywania planu nawozowego tych, którzy kupują obornik. Jaki jest tego powód?

KRIR chce zwolnienia rolników z Planu nawozowego

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej z prośbą o wprowadzenie zmian do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Nowelizacja miałaby dotyczyć zwolnienia rolników kupujących nawóz naturalny z obowiązku przygotowywania planu nawozowego.

Producenci roślin nie chcą kupować obornika

Jak uzasadnia KRIR, zapisy znajdujące się w powyższym programie zobowiązują rolników kupujących obornik do sporządzania planu nawozowego. Zdaniem członków izb, coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których plantatorzy roślin rezygnują z zakupu nawozów naturalnych od hodowców zwierząt z obawy przed koniecznością tworzenia planu nawozowego. Jak łatwo się domyślić jest to sytuacja obustronnie niekorzystna z uwagi na fakt, że brak zainteresowania zakupem obornika przez producentów roślin, uniemożliwi hodowcom bydła sprzedaż nadwyżki obornika, której nie będą w stanie w pełni wykorzystać w swoich gospodarstwach, a plantatorzy będą musieli inwestować w nawozy zastępcze.

image
Ziemia dla rolników, nie dla Kościoła

Izby rolnicze przeciwko przekazywaniu ziemi rolnej z KOWR dla Kościoła

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 07:53