Ceny świń w PolsceEnvatoelements
StoryEditorCeny świń w Polsce

Rolnicy mają pomysł na wyższe ceny świń. Ale rząd na to nie pójdzie

29.05.2023., 15:10h
Niskie ceny świń w Polsce nie od dziś spędzają sen z powiek ich hodowcom. Rolnicy z województwa łódzkiego postanowili jednak podjąć działania mające na celu zobowiązanie lokalnych zakładów mięsnych do zawierania kontraktów na zakup żywca wieprzowego z miejscowymi producentami. Niestety, finał dyskusji nie okazał się pozytywny w skutkach dla hodowców trzody chlewnej.

Rolnicy domagali się zakazu kontraktacji z zagranicznymi sprzedawcami

Rolnicy z województwa łódzkiego zniesmaczeni informacją o tym, że jeden z lokalnych zakładów mięsnych oferuje wyższe ceny bydła zagranicznym kontrahentom niż miejscowym odbiorcom, napisali do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z prośbą o podjęcie rozmów z bardziej znaczącymi dla rolnictwa organizacjami.

IRWŁ zareagowała na skargi rolników

Prezes KRWŁ, Bronisław Węglewski, w odpowiedzi na skargi rolników z województwa łódzkiego przekierował sprawę do prezesa Krajowej Rady Izb Rolnych, Wiktora Szmulewicza, którego poinformował o zaistniałym procederze podpisywania kontraktów z zagranicznymi sprzedawcami mięsa, przez co ceny skupu żywca dla polskich rolników stały się niekorzystne. Węglewski wystąpił do KRIR o "podjęcie działań mających na celu umożliwienie rolnikom sprzedaży żywca po opłacalnych cenach do zakładów mięsnych".

Szmulewicz poparł rolników z łódzkiego

Prezes KRIR w swoim piśmie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, przedstawił problem rolników z województwa łódzkiego, zwracając uwagę, że zawieranie kontraktów z polskimi producentami trzody chlewnej byłoby korzystne dla kraju. Szmulewicz stwierdził, że jeżeli produkcja trzody chlewnej w Polsce ma się opłacać, to skupujący powinni zostać objęci nakazem 50% kontraktacji surowców bezpośrednio od producentów miejscowych.

MRiRW: "Nałożenie obowiązku kontraktacji byłoby niezgodne z prawem"

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na prośbę wystosowaną przez rolników z województwa łódzkiego reprezentowanych przez Wiktora Szmulewicza odpowiedziało negatywnie, nie godząc się na wprowadzenie obowiązku 50% kontraktacji surowców bezpośrednio od producentów miejscowych. Powód to niezgodność z prawem. Będący adresatem odpowiedzi sekretarz stanu, Janusz Kowalski, powołując się na dobrowolny charakter umów kontraktacyjnych i odpowiednie przepisy prawa wykazał, że niemożliwe jest zrealizowanie prośby rolników ze względu na uwarunkowania wynikające z przynależności do Unii Europejskiej, a także z zapisów w prawie krajowym. Kowalski przypomniał również, że podpisywanie umów przez rolników i skupujących stało się obowiązkiem funkcjonującym do dziś, jednak ta forma również nie zobowiązuje nabywcy do podpisania jej z dużym wyprzedzeniem, a co za tym idzie, do zagwarantowania ceny, która pozostanie niezmienna.

MRiRW zachęca do podpisywania kontraktów

MRiRW w piśmie zwrotnym zwróciło również uwagę na to, że wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia rolnictwa, zachęca rolników do zawierania długoterminowych umów na zakup zwierząt, by produkcja mięsa była jak najbardziej opłacalna.

Link do umowy kontraktacyjnej.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: KRiR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 17:21