Rolnicy z Podlasia apelują do USA o pomoc finansową dla polskiego rolnictwa. I podają konkretną kwotęEnvatoelements
StoryEditorPomysł na kryzys zbożowy

Rolnicy z Podlasia apelują do USA o pomoc finansową dla polskiego rolnictwa. I podają konkretną kwotę

06.07.2023., 12:31h
Rolnicy z Podlasia zwrócili się do USA o pomoc finansową dla polskiego rolnictwa i na wywiezie zboża z Polski. O jaką kwotę wnioskują? Jaki mają pomysł na eksport zbóż z Ukrainy?

Rolnicy z Podlaskiej Izby Rolniczej alarmują, że wojna w Ukrainie powoduje kryzys w polskiej gospodarce rolnej, który może wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe kraju. W związku z tym zaapelowani do Marka Brzezińskiego, ambasadora USA i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o pilne spotkanie i o wsparcie finansowe dla polskiego rolnictwa.

PIR o eksporcie zbóż z Ukrainy: potrzebna ingerencja Agencji Rezerw Materiałowych USA, Polski i Ukrainy

Podlascy rolnicy zaznaczają, że nie kwestionują konieczności utworzenia korytarzy transportowych ukraińskich produktów rolnych takich jak zboża, spirytus, owoce miękkie czy produkty przetworzone. Ale z drugiej strony nie mają żadnej realnej, przemyślanej pomocy ze strony organów decyzyjnych Unii Europejskiej i innych krajów.

- Po dużej destabilizacji w naszym kraju cen produktów rolnych, wchodzimy w kolejny okres zbiorów z obawą o dostępność magazynów i podaż produktów rolnych. Kroki podjęte przez polski rząd odnoszące się do prób uszczelnienia korytarzy transportowych oraz system dopłat mający wyrównać straty naszych rodzinnych gospodarstw rolnych, nie przyniosły pożądanych rezultatów. Poprawa jest minimalna, nie mająca większego znaczenia – zaznacza PIR.

Dlatego rolnicy domagają się podjęcia decyzji przez Polskę i USA, których następstwem będzie:

  • wydanie przez władze Ukrainy regulacji wprowadzających możliwość eksportu zbóż przez terytorium RP jedynie za pośrednictwem ukraińskiego odpowiednika Agencji Rezerw Materiałowych.
  • wydanie regulacji prawnych przez Polski rząd, określających zasady prowadzenia korytarzy solidarnościowych przez Polską Agencję Rezerw Materiałowych.
  • wydanie regulacji prawnych przez rząd USA w zakresie odbioru przez Amerykańską Agencję Rezerw Materiałowych ukraińskich produktów rolnych przekazywanych za pośrednictwem Polskiej Agencji Rezerw Materiałowych.
  • zakaz jakiegokolwiek eksportu owoców miękkich z Ukrainy do Polski lub przez jej terytorium, do czasu zakończenia w Polsce zbiorów.

Rolnicy z Podlasia apelują do USA o 9 mld dolarów pomocy

Rolnicy z Podlasia apelują także o pomoc finansową ze strony USA, która “realnie wsparłaby nasz kraj i pomogła w udźwignięciu przyjętej odpowiedzialności za stworzony system korytarzy solidarnościowych transportu ukraińskich produktów rolnych”.

- Szacujemy, że w trybie pilnym konieczne jest uruchomienie bezzwrotnej transzy co najmniej kwoty 4 mld dolarów jeszcze w miesiącu sierpniu br. a do końca roku kolejnej transzy bezzwrotnej pomocy 5 mld dolarów – apeluje PIR.

PIR: w zakresie ochrony polskiego rolnictwa zostało wykonane zbyt mało

Izba zaznacza, że USA są potentatem w produkcji rolnej, dlatego mogłyby przyjąć rolę wiodącą w usprawnieniu eksportu ukraińskich produktów rolnych w miejsca, gdzie są one oczekiwane.

- W tym zakresie potrzebne są z pewnością magazyny poza granicami naszego kraju i flota statków, którą USA dysponuje. Przyjęliśmy z dużą radością deklaracje Prezydenta USA Joe Bidena o szybkim zaangażowaniu rządu USA w budowę infrastruktury zapewniającej działanie korytarzy transportowych ukraińskich produktów rolnych przez terytorium Polskie w miejsca docelowe poza naszym krajem. Zapewne jednak na skutek konieczności działania w potrzebie chwili, przy realizacji tego zamierzenia umknęło uwadze kilka aspektów, co niestety przełożyło się na doprowadzenie naszych gospodarstw do bardzo trudnej sytuacji. Uważamy, że w zakresie ochrony polskiego rolnictwa zostało wykonane zbyt mało, stąd w chwili obecnej koniecznym jest działanie ze zdwojoną siłą – argumentuje Izba.

Podlascy rolnicy zaznaczyli, że oczekują spotkania w Urzędzie Rady Ministrów i w Ambasadzie USA w Warszawie jeszcze przed etapem zbiorów zbóż, czyli do 12 lipca 2023 r.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:43