envato elements
StoryEditorBadania żywności

Rolnicy żądają badania żywności z Ukrainy w polskich marketach pod kątem pestycydów i GMO

09.04.2024., 11:30h
Rolnicy chcą objęcia importowanych z Ukrainy produktów spożywczych szczegółowymi badaniami na zawartość różnych substancji. Zdaniem farmerów, kontroli wymagają również podmioty skupujące zboże techniczne, markety, hurtownie, a nawet młyny.

Badania na zawartość pestycydów w ziarnie

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej wystąpił do Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o podjęcie działań mających na celu podjęcie interwencji w sprawie objęcia produktów spożywczych importowanych z Ukrainy szczegółowymi badaniami na zawartość:

  • pestycydów,
  • antybiotyków,
  • GMO,
  • substancji niedozwolonych w UE, np. chloropiryfosu.

Zdaniem rolników, do Polski wjeżdża dużo produktów powstałych z płodów rolnych uprawianych według innych standardów niż te obowiązujące w Unii Europejskiej.

Czy polskie firmy produkowały żywność z ukraińskiego ziarna?

Członkowie izby zwrócili uwagę na to, że do Polski wjechały zboża, kukurydza i rzepak z Ukrainy, które ich zdaniem trafiły do produkcji artykułów spożywczych. Rolnicy uważają za konieczne przeprowadzenie kontroli w firmach, które sprowadziły zboże techniczne w celu zweryfikowania tego, w jaki sposób ziarno produkowane wg poza unijnych standardów zostało przetworzone i gdzie trafiło, bo jeśli do produkcji artykułów spożywczych, to za stosowne uważają zapłacenie przez takie podmioty surowych kar.

Kontrole marketów i producentów żywności

Poza kontrolą firm skupujących zboże z Ukrainy, rolnicy chcą również przeprowadzić kontrole w hurtowniach, marketach, młynach oraz u producentów żywności na zawartość zakazanych substancji, negatywnie wpływających na zdrowie ludzi i rzutujące na markę krajowej żywności.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: DIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 04:55