Rolnicy żądają wydłużenia ważnego terminu w ekoschemacie Rolnictwo węgloweJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty

Rolnicy żądają wydłużenia ważnego terminu w ekoschemacie Rolnictwo węglowe

13.02.2024., 11:00h
Rolnicy chcą wydłużenia ważnego terminu w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Chodzi o sporządzanie planu nawozowego.

Dlaczego rolnicy chcą wydłużenia terminu sporządzania planu nawozowego?

W związku z poparciem dla Dolnośląskiej Izby Rolniczej wyrażonym przez Krajową Radę Izb Rolniczych w sprawie wydłużenia terminu sporządzania planu nawozowego prezes Izb, Wiktor Szmulewicz, wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z prośbą o przychylenie się do wniosku złożonego przez rolników. Zdaniem KRIR, termin powinien zostać wydłużony do 15 października ze względu na trudności, jakie występują z wykonaniem odpowiednich badań gleby na czas.

Plan nawozowy w ekoschemacie Rolnictwo węglowe

Ekoschemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” działa na podstawie systemu punktów przypisanych do poszczególnych praktyk. Mogą go realizować tylko te gospodarstwa, które spełniają warunek uzyskania minimalnej liczby punktów, która stanowi równowartość punktów, jakie otrzymuje rolnik w sytuacji, gdy na co najmniej 25% powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki 5 pkt/ha.

Przykład:

Gospodarstwo o powierzchni 10 ha użytków rolnych:

25% * 10 ha =2,5 ha => 2,5 ha * 5 pkt/ha = 12,5 pkt.

- minimalna liczba punktów do realizacji: to 12,5 pkt. 

Jeden z wariantów podstawowych realizacji ekoschematu stanowi „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”, za który rolnik może otrzymać 1 punkt oraz wariant z wapnowaniem, za który przyznawane są 3 punkty.

image
Ekoschematy

Ekoschematy: do kiedy i jak opracować plan nawożenia?

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. kwiecień 2024 23:01