Marlena Anna Kolatorska-Pośnikfot. arch. prywatne
StoryEditorMIR

Rolniczka spod Wołomina udrażnia rowy. Jest też sołtysem i prezesem OSP

06.04.2025., 14:00h

Marlena Anna Kolatorska-Pośnik pracuje zawodowo, prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne, a także udziela się społecznie na wielu płaszczyznach. Oprócz tego, że jest sołtysem, prezesem OSP, to także założycielem i prezesem spółki wodnej działającej na zasadzie stowarzyszenia zwykłego. Pani Marlena podkreśla, że melioracje w naszym kraju cały czas są palącym problemem.

Spółka wodna pilnie potrzebna

– Składam wnioski do starostwa powiatowego, marszałka województwa i wojewody mazowieckiego o dofinansowanie naszej działalności. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać dotacje i udrożnić 2 km rowu melioracyjnego oraz wymienić kilkanaście przepustów. Działamy od niedawna i z roku na rok przybywa nam rowów udrożnionych. Niestety, tych do wyczyszczenia jest jeszcze bardzo dużo. W Radzyminie przydałaby się gminna spółka wodna, ale niestety takiej nie ma. Wiele rowów w naszej gminie jest porośniętych drzewami, co przy udrożnianiu wymaga dużych kosztów i zaangażowania. Nasze prace realizujemy etapami, ale to co zrobiliśmy, jest cały czas kroplą w morzu potrzeb – mówi Marlena Anna Kolatorska-Pośnik.

Marlena Anna Kolatorska-Pośnik przygotowuje swoje gospodarstwo do prowadzenia usług agroturystycznych pod nazwą „Mokre Łąki”.

Wizytówka gospodarstwa

Marlena Anna Kolatorska-Pośnik z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Mokre w gm. Radzymin i w Głowaczowie w pow. kozienickim. Uprawiają około 11 ha: żyto ozime, owies, słonecznik i łubin wąskolistny. Marlena Anna Kolatorska-Pośnik jest sołtysem w miejscowości Mokre, członkiem Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński, prezesem OSP w miejscowości Mokre, członkiem Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Wołomińskiego.

– Mokre to nazwa naszej miejscowości, a łąki są ważnym elementem naszego malowniczego krajobrazu. Formalności mam już dopełnione, ale muszę się jeszcze przygotować na przyjęcie pierwszych gości. Fizycznie jeszcze nie ruszyłam z działalnością. Skorzystałam z dofinansowania na restrukturyzację małych gospodarstw rolnych w celu rozwinięcia działalności agroturystycznej. – mówi Marlena Anna Kolatorska-Pośnik.

Sołtyska z pasją i zaangazowaniem

Od 2019 roku pani Marlena pełni funkcję sołtysa wsi Mokre i od tamtej pory stara się na różne sposoby integrować mieszkańców swojej miejscowości.

Zaraz po objęciu funkcji postanowiłam zorganizować piknik z okazji Dnia Dziecka. W następnym roku z Funduszu Wsparcia oprócz inwestycji zorganizowałam piknik pod nazwą „Dzień Rodziny”. Na koniec roku zostało mi 400 zł i szukałam dobrego pomysłu na wykorzystanie tych środków. Problemem była wówczas pandemia, która uniemożliwiała zorganizowanie jakiegokolwiek spotkania mieszkańców. Ktoś z mieszkańców zaproponował zorganizowanie „Mikołajek”. Nie było śniegu, więc wymyśliłam, że Mikołaj przyjedzie bryczką. Dzieci były szczęśliwe, ale i dorośli się cieszyli. Nie spodziewałam się, że to wyjdzie tak spektakularnie i przyniesie mi tyle satysfakcji. Od tamtej pory każdego roku organizujemy takie „Mikołajki” – mówi Marlena Anna Kolatorska-Pośnik.

Pani sołtys powiedziała także, że w 2022 roku Mokre zwyciężyło podczas festiwalu sołectw zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński. Stwierdziła, że przygotowania do tej rywalizacji bardzo zintegrowały mieszkańców Mokrego.

Józef Nuckowski

fot. arch. prywatne

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. kwiecień 2025 21:38