Rolnik chciał budować oborę ale kupił maszyny rolnicze na usługiarchiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego
StoryEditor"Maszyny muszą na siebie zarabiać?

Rolnik chciał budować oborę, ale postawił na maszyny na usługi za 2 mln zł

11.02.2024., 17:00h
– Chcieliśmy budować oborę. Mieliśmy już gotowy projekt, ale wycofaliśmy wniosek o dofinansowanie i zastąpiliśmy go wnioskiem o dotacje na zakup maszyn rolniczych – mówi rolnik spod Siedlec. Czy nie żałuje decyzji?

Andrzej Lech ze wsi Wola Wodyńska (pow. siedlecki) gospodaruje na 100 ha. Uprawia zboża, kukurydzę, lucernę, trawy siane na gruntach ornych, mieszankę gorzowska w międzyplonie oraz łąki torfowe. Utrzymuje 140 sztuk bydła, w tym 50 krów. Mleko dostarcza do Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach w ilości ok. 500 tys. l rocznie.

Cena mleka z ponad 3 zł spadła do 1,58 zł

– Przełom roku 2022 i 2023 był bardzo dobry dla mleczarstwa i naszego gospodarstwa, bo ceny mleka wywindowały do ponad 3 zł za litr, a później przyszedł kryzys i ceny spadły do poziomu 1,58 zł, a następnie zaczęły odbijać. Obecnie za mleko otrzymujemy stawkę 2,20 zł za litr i gdyby nie inwestycje to byłaby to całkiem dobra cena – przyznaje Andrzej Lech.

Rolnik dodaje, że przeprowadzone w ostatnim czasie inwestycje wiążą się ze spłatą kredytów, a to przekłada się automatycznie na wyższe koszty produkcji.

Zamiast budowy obory, rolnik zdecydował się na zakup nowych maszyn rolniczych

– Wiadomo, żeby się rozwijać trzeba inwestować. W pierwszym zamyśle razem z bratem, który mi pomaga, chcieliśmy budować oborę. Mieliśmy już gotowy projekt i wniosek o dofinansowanie, jednak przyszła pandemia i się trochę wystraszyliśmy co to będzie. Dlatego wycofaliśmy wniosek o dofinansowanie budowy obory, a zastąpiliśmy go wnioskiem o dofinansowanie modernizacji parku maszynowego, który wymieniliśmy na nowy i bardziej wydajny. – mówi rolnik spod Siedlec.

Rolnik mówi wprost: wydaliśmy na maszyny rolnicze 2 mln zł i muszą zarabiać na siebie.

Rolnik i jego brat nowe maszyny wykorzystują także do świadczenia usług rolniczych.

Wszak maszyny, na które wydaliśmy 2 mln zł muszą być wykorzystane i zarabiać na siebie. Zakupiliśmy m.in. rozrzutnik obornika Auto-Agro z przesuwną ścianą, 3 kosiarki Samasz Motyl, przyczepę do transportu bel, prasę zwijającą McHale, opryskiwacz ciągany Krukowiak o pojemnoiści 2,5 tys. l, przyczepę samozbierającą do kiszonek Strautmann o pojemności 43 m3, pług obrotowy czteroskibowy Overum oraz ciągnik New Holland o mocy 270 KM. Jet to nasz największy ciągnik służący do współpracy z najwydajniejszymi maszynami – wyjaśnia członek Mazowieckiej Izby Rolniczej. 

Średnia wydajność krów w stadzie rolnika z Mazowsza to 10,5 tys. kg mleka

– Nasze stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna to 10,5 tys. kg mleka. Dawkę żywieniowa zadajemy z pionowego paszowozu Auto-Agro o pojemności 12 m3. Zakupiliśmy go w 2015 roku, korzystając z premii dla młodego rolnika, a współpracuje on z ciągnikiem Case o mocy 70 KM – dodaje rolnik.

Jak zdradza gospodarz, w skład dawki wchodzą takie pasze jak:

  • kiszonka z kukurydzy,
  • sianokiszonka,
  • śruty zbożowe,
  • poekstrakcyjne śruty sojowa i rzepakowa,
  • śruta kukurydziana,
  • suszone wysłodki buraczane
  • oraz dodatek mineralno-witaminowy.

Co istotne, wydajniejsze sztuki dokarmiane są z ręki granulowaną pasza pełnoporcjową oraz pasza energetyczną.

Jakiej rasy krowy zapewniają tak dobrą wydajność mleczną?

Utrzymujemy przeważnie czystorasowe hf-y, lub też hf-y z niedużym udziałem rasy simentalskiej, ponieważ w przeszłości próbowaliśmy krzyżowania z simentalami w typie mlecznym. Od 4 lat sam wykonuję zabiegi inseminacji, jak tylko ukończyłem kurs inseminatorski w oddziale MCHiRZ Łowicz w Żelkowie. Inseminacja we własnym zakresie to przede wszystkim lepiej dobrany czas krycia z czego wynika lepsza skuteczność. Ponadto oszczędzamy na usłudze inseminacjia i w te zaoszczędzone środki przeznaczamy na zakup droższego nasienia od buhajów z wyższej półki, głównie z firmy WWS – powiedział Andrzej Lech.

Andrzej Rutkowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 05:27