Wybory do izb rolniczychEnvatoelements/Canva
StoryEditorIzby rolnicze

Wkrótce mija termin rejestracji kandydatów do izb rolniczych

01.09.2023., 10:00h
Dyrektor Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej Grzegorz Wysocki przypomina o trwającej rejestracji kandydatów, którzy chcą wystartować w wyborach do izb rolniczych. Pozostało niewiele czasu do jej końca, dlatego rolnicy muszą się spieszyć.

Ilu kandydatów do izb rolniczych może wystawić dany okręg wyborczy?

W myśl obowiązujących przepisów członkowie walnego zgromadzenia danej izby są wybierani spośród członków izby w wyborach pośrednich, dwustopniowych, przeprowadzanych w głosowaniu tajnym. Zgodnie z art. 24 ustawy o izbach rolniczych w I etapie wyborów w okręgu wyborczym obejmującym obszar jednej gminy wybiera się członków rady powiatowej izby, z tym że:

  • w okręgu wyborczym, w którym powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha, wybiera się jednego członka tej rady,
  • w okręgu wyborczym, w którym powierzchnia użytków rolnych przekracza 4 tys. ha, wybiera się dwóch członków tej rady.

W tegorocznych wyborach w Wielkopolsce:

  • w 200 okręgach o powierzchni użytków rolnych ponad 4 tys. ha, wybranych zostanie po 2 delegatów,
  • w 26 okręgach o powierzchni użytków rolnych do 4 tys. ha, wybrany zostanie 1 delegat.

Do obsadzenia w 31 Radach Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej pozostaje zatem 426 mandatów.

Kiedy wybiera się delegata i przewodniczącego do izb rolniczych?

W II etapie wyborów na swym pierwszym posiedzeniu każda rada powiatowa izby wybiera spośród swoich członków większością głosów przewodniczącego oraz delegata na walne zgromadzenie i niezwłocznie zgłasza ich wybór ustępującemu zarządowi izby.

W ten sposób z 31 Rad Powiatowych zostaje wyłonione 62-osobowe Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Kto może kandydować w wyborach do izb rolniczych?

Kandydować w wyborach do izb rolniczych mogą wszyscy członkowie Izby, z tym, że mając nieruchomości w różnych gminach, kandydować można tylko w jednym, wybranym przez siebie okręgu wyborczym. Kandydowanie do izb rolniczych odbywa się według miejsca położenia nieruchomości, a nie według meldunku. Oznacza to, że nie bierzemy pod uwagę meldunku osoby tylko ten okręg, gdzie jest dana osoba ujęta jako podatnik podatku rolnego. Jeżeli kandydat ma grunty w kilku gminach, to sam decyduje, gdzie będzie się ubiegał o mandat członka Rady Powiatowej.

Kto prowadzi i etap wyborów do izb rolniczych?

I etap wyborów, tj. wybory do rad powiatowych przeprowadzają:

  • komisja wojewódzka,
  • komisje okręgowe,
  • ew. komisje obwodowe w przypadku podziału okręgu na obwody.

Rejestrowanie kandydatów na członków rady powiatowej izby rolniczej należy do wyłącznej kompetencji komisji okręgowych.

Kiedy koniec rejestracji kqandydatów do izb rolniczych?

Zgłoszenia do komisji okręgowej dokonuje osobiście kandydat lub pisemnie upoważniona przez niego osoba albo przedstawiciel osoby prawnej wskazany przez władze tej osoby uprawniony do jej reprezentowania przy czynnościach prawnych. W całej Wielkopolsce rejestracja kandydatów odbędzie się w dniach 31 sierpnia i 4 września br. w godz. 10:00-14:00, we wskazanych siedzibach komisji okręgowych.

W jaki sposób zgłosić kandydata do wyborów do izb rolniczych?

Zgłoszenia kandydata dokonuje się na zatwierdzonym druku. Zgłoszenie to winno zawierać: imię/imiona, nazwisko, datę urodzenia, Pesel i miejsce zamieszkania kandydata oraz oznaczenie okręgu, do którego następuje zgłoszenie kandydata, a w wypadku osoby prawnej ponadto nazwę i adres siedziby tej osoby oraz nr KRS lub innego właściwego rejestru. Dokumenty dla kandydatów dostępne są do pobrania ze strony internetowej WIR pod adresem www.wir.org.pl, w zakładce „Wybory do izb rolniczych 2023”.

Do zgłoszenia dołącza się:

  1. wykaz podpisów co najmniej 50 członków WIR popierających zgłoszenie kandydata, posiadających prawo wyborcze w okręgu wyborczym, w którym dokonywane jest zgłoszenie. W okręgu wyborczym, w którym liczba członków danej izby wynosi mniej niż 50, należy dołączyć listę co najmniej 10% członków WIR, posiadających czynne prawo wyborcze w danym okręgu wyborczym,
  2. pisemne oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie w danym okręgu wyborczym,
  3. pisemne oświadczenie kandydata o niekaralności za przestępstwo umyślne, pod rygorem odpowiedzialności z art.233 § 1 Kodeksu karnego,
  4. pisemne upoważnienie udzielane przez kandydata do zgłoszenia jego kandydatury,
  5. podpisaną osobiście zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Zgłoszenie każdego kandydata dokonywane jest odrębnie. Komisja okręgowa niezwłocznie rejestruje kandydata, jeżeli zgłoszenia dokonano zgodnie z przepisami, sporządzając protokół rejestracji kandydata.

Jeżeli zgłoszenie kandydata nie spełnia warunków, komisja okręgowa odmawia rejestracji kandydata i wzywa zgłaszającego do uzupełnienia zgłoszenia w terminie trzech dni, jednak nie później niż do upływu końcowego terminu rejestracji kandydatów, tj. 4 września br. do godz. 14:00. Komisja odmawia również rejestracji kandydata, który nie znajduje się w spisie uprawnionych do głosowania w okręgu, w którym startuje.

Kiedy ruszy dodatkowy nabór kandydatów do izb rolniczych?

Jeżeli w terminie przewidzianym do zgłoszenia kandydatów nie zostanie zgłoszona w danym okręgu wyborczym liczba kandydatów odpowiadająca co najmniej liczbie mandatów do obsadzenia, komisja okręgowa wzywa członków izby rolniczej, przez rozplakatowanie obwieszczenia, następnego dnia po upływie terminu, do zgłoszenia kandydatów w dodatkowym naborze. Termin do zgłoszenia i zarejestrowania kandydatów w dodatkowym naborze upływa trzeciego dnia od dnia rozplakatowania obwieszczenia, tj. 8 września br. W tym dniu dyżury komisji w Wielkopolsce odbywać się będą w godz. 10:00-14:00, we wskazanych siedzibach komisji okręgowych.

Po zarejestrowaniu wszystkich kandydatów komisja okręgowa sporządza, w porządku alfabetycznym, listę kandydatów i podaje ją do wiadomości członków izby rolniczej poprzez rozplakatowanie obwieszczenia w swojej siedzibie najpóźniej w dziesiątym dniu przed dniem wyborów (do 14.09.br.). Na podstawie przedstawionych przez komisje okręgowe list kandydatów drukowane są następnie, wg określonego wzoru, karty do głosowania.

Od 2019 roku obowiązuje zasada nieprzeprowadzania wyborów w okręgu wyborczym, w którym liczba zgłoszonych kandydatów jest równa lub mniejsza od liczby mandatów możliwych do uzyskania w tymże okręgu i to pomimo uprzedniego wezwania komisji okręgowej do zgłoszenia kandydatów w dodatkowym naborze w terminie do 8 września br. Za wybranych członków rady powiatowej komisja okręgowa uznaje wówczas zarejestrowanych kandydatów, a odpowiednio pozostały mandat pozostaje nieobsadzony. W takim przypadku właściwa komisja okręgowa niezwłocznie zawiadamia wyborców danego okręgu o zaistniałej sytuacji i nie przeprowadza już głosowania w dniu 24 września br.

Oprac. Grzegorz Wysocki

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 12:50