StoryEditorPolska

Jak legalnie sprzedać mięso i podroby ze świń z gospodarstwa?

30.12.2020., 16:12h
Każdy sposób na poprawienie opłacalności produkcji zwierzęcej jest dobry, zwłaszcza gdy cena zbytu nie pokrywa kosztów produkcji. Czytelnicy pytają, czy mogą legalnie sprzedawać mięso i wyroby pochodzące ze świń utrzymywanych w gospodarstwie.

Kiedy można wyprowadzać mięso i wyroby na rynek?

Jeśli świnie nie będą pochodzić z tzw. świniobicia, czyli uboju na własny użytek, to tak. Żeby bowiem móc wprowadzać zarówno mięso, jak i wyroby z niego na rynek, ubój powinien odbyć się w legalnie działającej rzeźni zatwierdzonej przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. Takim miejscem jest też mała rzeźnia rolnicza. Rolnik może sam zdecydować się na jej prowadzenie, aczkolwiek wymaga to już więcej zachodu, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie pomieszczenia, jak i zdobycie kwalifikacji do wykonywania uboju. Jeśli jednak taka rzeźnia lub inna certyfikowana będzie w pobliżu, wtedy bez przeszkód można zawieźć do niej świnie do ubicia.

Albo RHD, albo MOL

Jednakże nawet gdy w gospodarstwie będzie funkcjonowała mała rzeźnia rolnicza, żeby rolnik mógł wprowadzać na rynek mięso z ubitych w niej własnych zwierząt, musi zarejestrować działalność, która to umożliwi.

Innymi prawami rządzi się bowiem ubój zwierząt, a innymi sprzedaż mięsa i wyrobów

Jeśli rolnik chciałby sprzedawać jedynie niewielkie ilości mięsa drobiowego i królików z własnego gospodarstwa, wystarczy, że zarejest...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. maj 2024 03:29