StoryEditorpogoda

Jaka będzie pogoda w żniwa i lato 2021? Prognoza IMGW

22.05.2021., 14:05h
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody na lato i żniwa w 2021 roku. Czy aura będzie sprzyjać rolnikom w zbiorach czy raczej czekają nas "kradzione" żniwa?

Na wstępnie należy zaznaczyć, że poniższa prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Prognozę opracowano w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

W lipcu pogoda zapowiada się „w normie”

Prognozy przewidują, że w lipcu 2021 r. temperatura i ilość opadów w Polsce będą się mieścić w normie wieloletniej (1981-2010). Chociaż szczególnie na południowym wschodzie temperatury mogą tę normę przekraczać, a opady będą tam zdecydowanie niższe.

Sierpień na południowym wschodzie cieplejszy, a na północnym wschodzie bardziej mokry niż przeciętnie

Podobnie jak w lipcu, prognozy temperatury i opadów na sierpień br., nie mają przekraczać normy wieloletniej, chociaż w regionie południowo-wschodnim opady deszczu mogą być bardziej obfite, a w części południowo-wschodniej temperatury będą wyższe niż przeciętnie w tym okresie i na tym obszarze.

Wrześniowa aura nie ma się szczególnie różnić niż w poprzednich latach

Pogoda na wrzesień 2021 r. zapowiada się w normie, zarówno pod względem temperatur, jak i opadów dla średniej wieloletniej dla tego miesiąca.

Jak interpretować przewidywania w pogodzie?

Zachęcamy do zapoznania się z rycinami i tabelami dostępnymi na stronie IMGW oraz ich samodzielną interpretacją zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Dla jasności, warto zapoznać się z pojęciami „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy”, czyli czy temperatury i opady będą wyższe, normalne czy niższe niż przeciętnie dla danego okresu i miejsca. Nie oznacza to także, że temperatura i opady powyżej normy, to szereg dni z upałem czy ulewami oraz burzami, a poniżej normy, że będzie susza albo/i wielodniowe zimno.

Niestety nie da się z dokładnością 100% przewidzieć jakie warunki będą panować w pogodzie krótkoterminowej, a co dopiero w średnio- czy długoterminowej. Warunki pogodowe cechują się dużą dynamiką. Mogą zajść nieprzewidziane zmiany, które ją zdeterminują, nie tylko w skali kraju, jak i nawet lokalnie. Równania matematyczne i inne statystyki w takich przypadkach nie są w stanie wszystkiego przewidzieć. Mimo to, zorientowanym warto być.

Więcej danych, w tym infografik i tabel, na stronie IMGW.. Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lato 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.
  • Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lato 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (zmodyf. rycina IMGW-PIB).

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie prognoz IMGW

Zdjęcie : Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 22:45