StoryEditorWiadomości rolnicze

Jaka jest kondycja zbóż i rzepaku w UE i w Polsce? Jakie będą plony kukurydzy?

26.10.2022., 14:10h
24 października Komisja Europejska opublikowała najnowszy monitoring upraw w krajach Unii Europejskiej. W raporcie podkreślono wpływ jesiennych warunków pogodowych na stan zasiewów. Jaka jest kondycja zbóż i rzepaku w UE i w Polsce? Jakie będą plony kukurydzy?    
24 października 2022 roku Komisja Europejska opublikowała najnowszy monitoring upraw w krajach Unii Europejskiej. W raporcie podkreślono wpływ jesiennych warunków pogodowych na stan zasiewów. Czego możemy się dowiedzieć z monitoringu KE?

KE pozytywnie ocenia jesienne warunki pogodowe

W najnowszym raporcie KE możemy przeczytać między innymi, że pozostające w normie warunki pogodowe na początku jesieni pozwoliły na dobry postęp w zbiorach letnich i siewach ozimych w większej części Europy. Jednak rolnicy wciąż odczuwają wpływ suchej końcówki lata. W związku z tym KE szacuje, że plony kukurydzy na ziarno, słonecznika i soi będą niższe, niż jeszcze do niedawna oczekiwano. Specjaliści z KE podkreślają jednak, że w przypadku kukurydzy ma to związek także z redukcją powierzchni upraw, gdyż część roślin została już zebrana na paszę lub kiszonki. 

W tej chwili w południowych regionach Europy wciąż trwa susza. Z kolei Irlandia zmaga się z nadmiarem opadów. Jednak mimo to, w większości państw udało się przeprowadzić siew zbóż ozimych, a ich wschody oceniane są jako dobre. 

Nieco inaczej wygląda kwestia siewu rzepaku. Bez kłopotu udało się przeprowadzić kampanię siewną we Francji, jednak w niektórych innych krajach, w tym w Niemczech oraz w Polsce, siew musiał być przesunięty ze względu na upały pod koniec sierpnia i częste opady deszczu na początku września.

Jaka będzie pogoda w nadchodzących miesiącach?

KE uwzględniła w swoim monitoringu również perspektywy pogodowe na nadchodzące miesiące. Okazuje się, że w listopadzie, grudniu i styczniu możemy spodziewać się temperatur nieco powyżej średniej dla tych miesięcy w większości krajów europejskich. Napływy zimnego powietrza będą okazjonalne. 

Jak KE ocenia wpływ pogody na uprawy w Polsce?

Zdaniem KE warunki wilgotności gleby w Polsce były korzystne dla rozwoju roślinności. Wyjątek stanowią województwa zachodniopomorskie oraz warmińsko-mazurskie, gdzie od sierpnia utrzymuje się deficyt opadów. W związku z chłodnym wrześniem, eksperci przewidują wolniejszy wzrost roślin, jednak ocieplenie w październiku sprzyjało siewom i wzrostowi upraw ozimych. 

Z kolei z danych GUS wynika, że w Polsce w pierwszej dekadzie września rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. W drugiej dekadzie września zakończono trwające od sierpnia siewy rzepaku ozimego. Warunki wilgotnościowe gleby na ogół sprzyjały kiełkowaniu ziarna i wschodom ozimin. W pierwszej połowie miesiąca zakończono zbiór kolejnego pokosu traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych oraz przystąpiono do zbioru buraków cukrowych. W ciągu miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków. W całym kraju przeprowadzono zbiór kukurydzy na zielonkę, a w drugiej połowie września rozpoczęto także zbiór kukurydzy na ziarno. Pod koniec miesiąca lokalnie zbierano poplony ścierniskowe.

Jakie są prognozy dla Polski? 

Przyglądając się tegorocznym plonom kukurydzy, eksperci KE zaobserwowali ich niewątpliwy związek z ilością opadów na danym terenie. W regionach, które w tym roku doświadczyły silnej suszy, można się spodziewać niższego plonu kukurydzy na ziarno. Prawdopodobnie tegoroczne zbiory wypadną nieco poniżej średniej z ostatnich 5 lat. 

Podobnie rzecz się ma ze zbiorami ziemniaków, jednak w tym przypadku KE szacuje, że zbiory przekroczą średnią. 

W tej chwili ekspertów KE najbardziej niepokoi wpływ warunków pogodowych na rzepak. Choć pogoda w październiku sprzyja rozwojowi roślin, może on być opóźniony i nierównomierny z powodu późnego siewu oraz warunków pogodowych we wrześniu. 


Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 23:53