StoryEditorPolska

Jakie kary grożą za wypalanie traw?

14.03.2019., 19:03h
Za wypalanie traw grozi kara więzienia oraz wysoka grzywna. Rolnik może stracić także część, a nawet całość dopłat bezpośrednich. Na dodatek wypalanie traw i nieużytków przyczynia się do znacznie niższych plonów.

Aż 71 osób zginęło w wyniku pożarów wywołanych przez wypalanie traw 

W tym roku szybciej rozpoczął się sezon wypalania traw. 

W pierwszym tygodniu marca strażacy z okolic Chodzieży w Wielkopolsce aż 4-krotnie musieli walczyć z tego powodu z żywiołem. Podobne sytuacje miały miejsce m.in. pod Choszcznem, Szamocinem, Wrocławiem czy Jasłem. W jednym z pożarów zginęła 72-letnia kobieta. A od 2011 roku aż 71 osób poniosło śmierć w wyniku wypalania traw. 

Z tego powodu straż pożarna przypomina, że wypalanie traw, rowów i nieużytków jest zabronione. Co więcej, rolnik za taki czyn może zostać pozbawiony dopłat bezpośrednich. 

Wypalanie traw poprawia żyzność gleby? To mit

Jak podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, wiosenne wypalanie traw i pozostałości roślinnych wynika z mitu, że może to poprawić żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz pomoże zwiększyć pokos. 

Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt – informują przedstawiciele GDOŚ.

 

Znacznie maleje wartość plonów po wypalaniu traw

Na dodatek,  w sezonie po wypaleniu wartość plonów może obniżyć się nawet do 10%. Wzrosną także nakłady na środki ochry roślin, gdyż znacznie zwiększa się presja ze strony chwastów. W przypadku siana należy liczyć się z gorszym składem botanicznym siana, co może przełożyć się na wydajność krów.

 

Kara grzywny i więzienia za wypalanie traw

Wypalanie traw i nieużytków jest też karane. W Kodeksie wykroczeń określono za popełnienie takiego czynu karę grzywny do 5 tys. złotych.
Jeśli w wyniku pożaru traw dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi albo zagrożenia mienia w wielkich rozmiarach np. budynków, to osoba odpowiedzialna za wywołanie pożaru może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Rolnik może stracić dopłaty bezpośrednie z wypalanie nieużytków 

Z kolei rolnicy, którzy wypalają nieużytki czy trawy muszą się liczyć z sankcjami ze stronty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli gospodarz świadomie wypala grunty rolne, wówczas ARiMR może obniżyć mu kwotę dopłat bezpośrednich aż o 20%.
Agencja ma również prawo w przypadku np. stwierdzenia uporczywego wypalania traw, pozbawić rolnika całej kwoty dopłat bezpośrednich.  


Za wypalanie traw rolnik może stracić dopłaty bezpośrednie oraz zostać ukarany grzywną w wysokości 5 tys. złotych Fot. OSP Szamocin 

Za wypalanie traw rolnik może stracić dopłaty bezpośrednie oraz zostać ukarany grzywną w wysokości 5 tys. złotych Fot. OSP Szamocin 

Paweł Mikos 
Fot. OSP Szamocin

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 15:59