StoryEditorPolska

Jakie zmiany czekają rolników i wieś w 2019 roku?

02.01.2019., 17:01h
Co przyniesie rolnictwu 2019 rok? Na jakie zmiany muszą przygotować się rolnicy i czy będą one korzystnie wpływać na nasze gospodarstwa rolne? Te pytania zadaje sobie niemal każdy rolnik na początku stycznia.

Większe dopłaty do paliwa rolniczego

Zmianą na lepsze na pewno będzie zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego. Od 1 stycznia 2019 roku zaczyna obowiązywać nowe prawo, zgodnie z którym stawka zwrotu podatku akcyzowego za paliwo wykorzystywane do produkcji rolniczej wzrośnie z 86 zł za 1 ha użytków rolnych do 100 złotych za 1 ha. Na dodatek, gospodarstwa utrzymujące bydło będą mogły dodatkowo uzyskać 30 zł do 1 DJP bydła. Pierwsze wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze po nowych stawkach będzie można składać już od 1 lutego w urzędach gmin. Ale trzeba pamiętać, że zmieni się wzór wniosku o dopłaty do paliwa rolniczego. Niestety, zapewne część z tych wyższych dopłat pochłonie nowa opłata emisyjna, która wyniesie ok. 10 groszy za litr paliwa. Chociaż rząd i spółki paliwowe Skarbu Państwa zarzekają się, że nie odczujemy tego przy dystrybutorze.

Rolniczy handel detaliczny na nowych zasadach

Od stycznia 2019 roku wchodzą w życie też nowe przepisy dotyczące rolniczego handlu detalicznego (RHD). W myśl tego rolnik będzie mógł sprzedać łatwiej swoją żywność bezpośrednio do sklepu, stołówki czy restauracji. Wzrośnie też z 20 do 40 tys. złotych limit przychodu z RHD, od którego gospodarz nie będzie musiał odprowadzać podatku dochodowego.

Jak zmienią się ceny produktów rolno-spożywczych?

Z analiz ekonomistów banku BGŻ BNP Paribas wynika, że w pierwszej połowie 2019 roku powinniśmy obserwować dalszy wzrost cen pszenicy. Podają oni również, że drożeć ma też marchew, cebula i ziemniaki. Z tych analiz wynika, że dalszy spadek cen będzie dotyczyć mięsa wieprzowego, zwłaszcza na początku 2019 roku. Nieznacznie może drożeć wołowina i mięso drobiowe. Z kolei na ceny mleka po części wpływ będzie mieć sytuacja na rynku masła.

Obniżki cen masła mogą przekroczyć 10 proc. W ostatnim kwartale 2018 r., za sprawą większej produkcji mleka i w konsekwencji masła w Nowej Zelandii, która jest jego największym eksporterem, ceny masła na rynkach światowych zaczęły spadać – prognozuje Paweł Wyrzykowski, ekspert ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Niestety, w 2019 roku zapewne wzrosną – i to znacznie – koszty produkcji w rolnictwie. Wynika to z faktu, że od dłuższego czasu drożeje gaz ziemny, co przekłada się na wzrost cen nawozów mineralnych. Nieoficjalnie przedstawiciele branży nawozowej sugerują, aby nawozy kupować jeszcze w styczniu, zanim dojdzie do kolejnej podwyżki


Eksperci przewidują, że w pierwszej połowie 2019 roku wzrosną ceny m.in. pszenicy, ziemniaków czy marchwi (fot. Paweł Mikos)

Wybory do izb rolniczych i Parlamentu Europejskiego

Rok 2019 będzie także czasem pod znakiem wyborów. Na przełomie maja i czerwca odbędą się wybory do izb rolniczych. Warto wziąć w nich udział, aby wybrać odpowiednich przedstawicieli do samorządu rolniczego. W czerwcu będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, a jesienią czekają nas wybory do sejmu i senatu.

W 2019 roku czeka nas kilka zmian, które będą dotyczyć całego społeczeństwa, w tym także mieszkańców wsi. Jedną z nich będzie rozszerzenie zakazu handlu w niedzielę także na pierwszą w miesiącu. Zatem nawiązując do popularniej niegdyś piosenki można powiedzieć, że „ta ostatnia niedziela” w miesiącu będzie handlową.

Mimo wszystko, życzymy, aby Nowy 2019 Rok był bardziej pomyślny dla rolników i mieszkańców wsi niż 2018 rok.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay, Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 21:41