StoryEditorWiadomości rolnicze

Kary za przekroczenie kwot mlecznych rozłożone na trzy raty. Jeśli wyczerpałeś limit de minimis zapłacisz odsetki!

19.06.2015., 09:06h
Rolnicy, którzy przekroczyli kwotę mleczną w sezonie 2014/2015, będą mogli skorzystać z rozłożenia na raty kar za nadprodukcję. Za każdy kilogram ponad przyznaną kwotę przyjdzie im zapłacić 90 groszy. Raty nie będą oprocentowane, bo odsetki od nich pokryje pomoc w ramach de minimis (jak przy dopłatach do materiału siewnego). Jeśli rolnik swój limit de minimis wyczerpał, będzie musiał zapłacić więcej.

17 czerwca pojawił się projekt rozporządzenia dotyczącego rozkładania na raty opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015.
ARR szacuje, że w roku kwotowym 2014/2015 krajowa kwota przeznaczona dla dostawców hurtowych zostanie przekroczona w przybliżeniu o 6%, tj. o 580 mln kg. Będzie to skutkowało koniecznością zapłaty do budżetu UE opłaty w wysokości ponad 650 mln zł. Producenci mleka będą musieli zapłacić rekordowo wysoką karę za przekroczenie kwoty, tj. ok. 90 groszy za kilogram przekroczenia (ok. 93 gr/l).
W ramach de minimis
Zgodnie z rozporządzeniem KE, państwa członkowskie mogą zadecydować, że kary za nadprodukcję zostaną rozłożone na  trzy nieoprocentowane raty.
Przy czym pierwszą, stanowiącą min. 1/3 łącznej należnej kwoty opłaty, należy uregulować do 30 września 2015 r., drugą (również nie mniejszą niż 1/3) do 30 września 2016 r., pozostałą natomiast do 30 września 2017 r. Według unijnych przepisów nieoprocentowanie raty będzie stanowić pomoc państwa, chyba że będą stanowiły pomoc de minimis, czyli pomoc publiczną. Strona polska zdecydowała, że pomoc w formie rozłożenia kary na raty zostanie zaliczona do pomocy de minimis.
Projektowane przepisy wskazują jednak, że rolnicy, którzy nie będą mieli limitów tej pomocy, mogą być zmuszeni do wpłaty wyższych rat, zachowując oczywiście proporcje wynikające z unijnych przepisów.
Przypomnijmy, iż limit pomocy de minimis w okresie trzech lat podatkowych wynosi 15 tys. euro (ok. 60 tys. zł). Bierze się przy tym pod uwagę całkowitą kwotę pomocy przyznaną w ciągu danego roku oraz dwóch poprzedzających lat. Jeśli więc rolnik skorzystał w tym roku oraz w dwóch ubiegłych np. z dopłaty do materiału siewnego i wykorzystał już trzyletni limit, może się okazać, że w tym roku zapłaci wyższą ratę niż 1/3 łącznej kwoty kary. W przyszłym roku limit będzie naliczał mu się od nowa. Warto więc nie wykorzystywać go na inne cele.
Na wniosek
Producent mleka będzie musiał złożyć wniosek do ARR o rozłożenie kary na raty. Będzie musiał określić w nim liczbę rat i wysokość pierwszej wpłaty. Ponadto zostanie zobligowany do dołączenia zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, jaką otrzymał w bieżącym roku oraz dwa lata wstecz lub poświadczyć, że z niej nie korzystał. Termin składania wniosków zostanie podany do publicznej wiadomości na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa na 14 dni przed jego rozpoczęciem.
Oddziały terenowe ARR dostarczą mleczarniom zbiorcze informacje na temat decyzji wydanych rolnikom dotyczących rozłożenia na raty wyliczonych kar za nadprodukcję mleka. Według zmienionego rozporządzenia unijnego podmioty nabywające mleko będą musiały wpłacić należne opłaty przed 1 października. W stosunku do obowiązujących przepisów termin ten wydłużono o miesiąc. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 17:27