StoryEditorCiekawostki

Kolorowe krowy ozdobione przez największych malarzy

21.11.2020., 18:11h
Obrazy mistrzów pędzla jak  Paula Gauguina na krowie lub tuczniku? Tak, to możliwe. I to bez krzywdy dla krów i świń. Taką sztuką zajął się nauczyciel szkoły rolniczej w Bretanii razem ze swoim uczniami. Jak powstają takie żywe obrazy?

Krowy i świnie jak malowane – w szkole rolniczej to możliwe

Patent na przenoszenie obrazów wielkich mistrzów malarstwa na żywe zwierzęta znalazł Xavier Courchinoux, profesor tzw. edukacji kulturalnej w średniej szkole rolniczej Lycée La Touche w Ploërmel w Bretanii (400 kilometrów na zachód od Paryża). Profesor Xavier para się także fotografią i w ramach ćwiczeń z uczniami postanowił wykorzystać tzw. mapping. Polega on na wyświetlaniu obrazów z rzutnika na prawdziwym trójwymiarowym obiekcie.
Zazwyczaj przyozdabia się tak budynki. W Ploërmel, ze względu na specyfikę szkoły, postanowiono poeksperymentować z krowami i tucznikami.

Krowa Morizette ozdobiona przez Gauguina

Naszą uwagę przykuła krowa Morizette (rasy hf), licząca 3 lata. Prawdopodobnie wybór padł na nią ze względu na niemal białe umaszczenie. Stała się więc prawie idealnym ekranem. Morizette była m.in. nośnikiem obrazów francuskiego malarza Paula Gauguina (m.in. „Pola w Pouldu” na zdjęciu głównym).
Krowa Morizette ozdobiona przez Gauguina

Na tucznikach natomiast można było podziwiać obrazy Austriaka Gustava Klimta. Dzięki malowanym krowom szkoła stała się sławna w całej Francji, jak równiez poza granicami kraju.


Paweł Kuroczycki
Fot. facebook.com/TNLA2019LyceeLaTouche

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 13:12