Rolnik z Wielkopolski zaorał rzodkiewkę. ”Polskę zalewają warzywa z importu” [WIDEO]Justyna Czupryniak/Canva/Facebook:FilipPawlik/zrzutekranu
StoryEditorCeny rzodkiewki

Rolnik z Wielkopolski talerzuje rzodkiewkę. "Polskę zalewają warzywa z importu" [WIDEO]

13.06.2024., 12:30h
Filip Pawlik jest producentem warzyw z Wielkopolski. W tym roku zlikwidował plantację rzodkiewki, bo jak mówi, polski rynek zalewa towar z importu. Jakie są ceny rzodkiewki na rynkach hurtowych w połowie czerwca?

Sieci handlowe importują rzodkiewkę zza granicy

W ostatnim czasie Filip Pawlik podzielił się z obserwatorami swojego konta na Facebooku nagraniem, na którym widać, że talerzuje pole pięknej rzodkiewki. Jak wyznaje rolnik, nie ma gdzie sprzedać swojego plonu, ponieważ markety nie chcą kupować towaru od polskich producentów warzyw.

– W czerwcu już nie ma gdzie sprzedać rzodkiewki. Został mi się ponad hektar, który talerzuję, ponieważ polski rynek zalewa rzodkiewka z importu. Najwięcej przyjeżdża jej z Włoch i Niemiec, a sieci handlowe to kupują – wyznał rolnik.

Rolnik zniszczył uprawę rzodkiewki, bo mniej na tym straci

Decyzja rolnika o likwidacji uprawy rzodkiewki była przemyślana. Jak się okazuje, bardziej opłacało mu się wjechać w pole z talerzówką, niż zapłacić ludziom za zbiór warzywa, które dodatkowo trzeba pęczkować. Pawlik przyznaje w nagraniu, że koszt uprawy rzodkiewki jest bardzo wysoki.

– Nakład na 1 ha takiej rzodkiewki wynosi kilkaset tysięcy złotych. Na koszty składa się zakup włókniny, bardzo drogich nasion i opłata za zbiór. Niestety, ten sezon na rzodkiewkę był bardzo kiepski – podsumował Pawlik.

Jak rolnik z Wielkopolski podsumował sezon na rzodkiewkę?

Z opisu nagrania udostępnionego przez Pawlika wynika, dlaczego tegoroczny sezon na rzodkiewkę ocenia kiepsko. Zdecydowanie największy problem polskim rolnikom sprawiają sieci handlowe sprowadzające towar zza granicy. Ponadto okazuje się, że producentom rzodkiewki stawiane są absurdalne wymagania, co do jakości liścia niebędącego częścią spożywczą tego warzywa. Zdaniem rolnika, nadal obecne jest zjawisko zaniżania cen skupu warzyw celem zawyżenia cen na półkach sklepowych. Nieustannie wzrastają również koszty produkcji. Rolnicy tracą motywację do produkcji rzodkiewki, ponieważ w sezonie 2024 cena sprzedaży okazała się o 40% niższa w porównaniu do ubiegłorocznej.

Jakie są ceny rzodkiewki na rynkach hurtowych?

W tegorocznym sezonie rolnicy uprawiający rzodkiewkę mogli liczyć na zapłatę 1,00 zł za pęczek, podczas gdy w roku poprzednim było to 1,50 zł.

Na warszawskiej giełdzie Bronisze 13 czerwca br. za pęczek rzodkiewki krajowej należy zapłacić od 1,30 do 2,00 zł za pęczek. W sprzedaży nie są dostępne rzodkiewki z importu.

Również na Placu targowym Rybitwy dostępna jest wyłącznie rzodkiewka krajowa, której pęczek kosztuje od 1,20 do 1,60 zł.

Natomiast na Giełdzie Kaliskiej za pęczek polskiej rzodkiewki trzeba zapłacić 2,00 zł.

Polska rzodkiewka jest również dostępna na rynku w Elizówce, gdzie za jej pęczek należy zapłacić od 2,00 do 2,20 zł.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu, gdzie 13 czerwca br. za pęczek rzodkiewki polskiej trzeba zapłacić od 1,50 do 1,60 zł, podczas gdy importowana kosztuje od 1,70 do 1,80 zł za pęczek.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Kompleks Handlowy Rybitwy, Giełda Kaliska, Rynek w Elizówce, Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza w Poznaniu, Rynek Hurtowy Bronisze, Facebook: Filip Pawlik

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 18:08