StoryEditorUE

Komisja rolnictwa w PE przeciwko cięciom we Wspólnej Polityce Rolnej po 2020

17.10.2018., 14:10h
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim w swojej opinii odrzuciła zmniejszenie budżetu na rolnictwo w UE po 2020 roku. Zwłaszcza, że przed rolnikami stawianych jest coraz więcej wymagań, w tym chociażby te dot. ochrony środowiska i klimatu.

Komisja rolnictwa przeciwko ograniczeniom wydatków na rolnictwo

Na początku października 2018 roku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim (AGRI) w Parlamencie Europejskim zajmowała się propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą budżetu na Wspólną Politykę Rolną po 2020. 

Europosłowie z komisji rolnictwa opowiedzieli się przeciwko propozycji KE.
30 eurodeputowanych było za wyrażeniem negatywnej opinii wobec propozycji KE, 5 było przeciwko takiemu stanowisko, a 3 wstrzymało się od głosu. Wśród głosujących "za" takim stanowiskiem znaleźli się polscy europosłowie: Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski z PSL oraz Zbigniew Kuźmiuk i Stanisław Ożóg z PiS. 

W swojej propozycji budżetu po 2020 r. KE zaproponowała zmniejszenia środków zarówno na dopłaty bezpośrednie, jak i dotacje z PROW. Cięcia nie miałyby być większe niż 4%. Jednak biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen produktów służących do produkcji rolniczej, redukcja budżetu na rolnictwo będzie o wiele bardziej odczuwalna przez rolników. 

Z wyliczeń Farm Europe, think tanku wyspecjalizowanego w rolnictwie i agrobiznesie wynika, że dochody europejskich rolników mogą zmniejszyć nawet o 20%! 

Właśnie z tego powodu komisja AGRI zdecydowanie sprzeciwiła się jakimkolwiek obniżkom w filarze WPR, na który składają się głównie dopłaty bezpośrednie. To one w dużym stopniu wpływają na stabilizację dochodów rodzin rolniczych. Europosłowie zajmujący się rolnictwem nie chcą także zaakceptować dużych cięć jakie Komisja Europejska zaproponowała w II filarze WPR, czyli w funduszach na rozwój obszarów wiejskich. 

Eurodeputowani zasugerowali KE, żeby zamiast cięć w II filarze, urzędnicy unijni zajęli się zmniejszeniem biurokracji z jaką muszą się zmagać rolnicy, większą elastycznością prowadzonych kontroli i przede wszystkim zadbaniem o lepsze i bardziej sprawiedliwe funkcjonowanie łańcucha dostaw. Obecna sytuacja, gdy rolnik, wytwórca żywności, dostaje tylko znikomą część pieniędzy za produkty kupiony przez ostatecznego klienta jest nie do zaakceptowania. 

Unia Europejska nie może ograniczyć finansowania swojego rolnictwa

Posłowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim jasno stwierdzili, że Unia Europejska nie może ograniczyć wydatków finansowych na Wspólną Politykę Rolną, zwłaszcza jeśli obywatele UE mają mieć zapewnioną żywność wysokiej jakości. 

Unia Europejska potrzebuje odpornego, zrównoważonego i konkurencyjnego sektora rolnego, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, dostarczać konsumentom wysokiej jakości i bezpieczną żywność po przystępnych cenach, chronić krajobrazy i środowisko naturalne oraz zapewnić odpowiedni standard życia rolnikom – stwierdzili europarlamentarzyści z komisji AGRI w dokumencie przekazanym do komisji budżetowej PE. 
Wśród głosujących

    •  Wśród głosujących "za" negatywnym stanowiskiem wobec propozycji cięć w budżecie na unijne rolnictwo byli polscy europosłowie: Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski z PSL oraz Zbigniew Kuźmiuk i Stanisław Ożóg z PiS. (Fot. Parlament Europejski)

Przyszłość rolnictwa też powinna być wyzwaniem dla całej UE

Posłowie pracujący w komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim w swojej opinii podkreślili także, że Komisja Europejska ustalając przyszły budżet UE powinna wziąć pod uwagę wyzwania przed jakimi stoi europejskie rolnictwo. Według europosłów odpowiedni rozwój obszarów wiejskich jest równie ważnym priorytetem co obszar bezpieczeństwa czy migracji, na których chce się skupić KE. 

Wyzwania, przed którymi stoją rolnicy, takie jak nieuczciwe praktyki handlowe, zwiększona koncentracja rynku, umowy o wolnym handlu i bieżące problemy związane z klimatem i pogodą, a także nowe przepisy dotyczące żywności, zdrowia i środowiska, które rolnicy muszą spełnić, uzasadniają zwiększenie budżetu, a nie jego cięcia – napisali w swojej opinii eurodeputowani z AGRI.

Budżet na rolnictwo powinien być na poziomie co najmniej WPR 2014-2020 

Europosłowie zajmujący się rolnictwem uważają, że dla stabilnego i zrównoważonego rozwoju finansowanie unijnego rolnictwa powinno być co najmniej na tym samym poziomie co w obecnej perspektywie finansowej (2014-2020) z uwzględnieniem poziomu inflacji, który wynosi ok. 2% rocznie. 

Ze względu na to, że po Brexicie będzie mniej wpływów do unijnego budżetu, a więcej zadań niż obecnie, to deputowanie z AGRI proponują, aby zwiększyć każdemu państwu członkowskiemu wkład do budżetu do poziomi 1,3% dochodu narodowego brutto

Decyzja o budżecie na rolnictwo podejmie PE w listopadzie

Opinia przyjęta w październiku 2018 roku przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim (AGRI) na temat budżetu na Wspólną Politykę Rolną, zostanie przekazana do Komisji Budżetowej (BUDG). Jednak europosłowie z BUDG mogą, ale nie muszą wziąć pod uwagę stanowisko kolegów z AGRI. Podobnie z resztą jak i cały Parlament Europejski, które będzie głosować nad nowym budżetem Unii Europejskiej najprawdopodobniej w połowie listopada 2018 r.

Paweł Mikos
Fot. Parlament Europejski  

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 14:08