StoryEditorASF

Kujawsko-pomorskie przygotowuje się do walki z ASF

12.09.2019., 08:09h
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza i Inspekcja Weterynaryjna chcą wspólnie działać przeciwko wystąpieniu wirusa ASF w regionie. Zwłaszcza, że zagrożenie jest realne, gdyż strefy ASF są już na północ i wschód od województwa. 

Zagrożenie ASF coraz bardziej poważne 

W środę 11 września 2019 roku doszło do spotkania zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej za Jerzym Dymkiem, Wojewódzki Lekarzem Weterynarii w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła zagrożenia dla gospodarstw rolnych w woj. kujawsko-pomorskim ze strony wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz sposobów walki z nim.  

Zagrożenie ze strony ASF jest bardzo realny, gdyż strefa ochronna (żółta) jest zlokalizowana na wschodniej i północnej granicy województwa kujawsko-pomorskiego. 

Warto także zaznaczyć, że jest to jedno z zagłębi produkcji trzody chlewnej. 

 

Jak zapobiegać przedostaniu się ASF do gospodarstw rolnych? 

Wspólnie postanowiono, że izba rolnicza oraz służby weterynaryjne razem będą:

  • prowadzić akcje upowszechniające zasady bioasekuracji w gospodarstwach rolnych;
  • w jaki sposób w praktyce stosować zasady bioasekuracji 
  • przeprowadzić weryfikacje inwentaryzacji wiosennej dzików 
  • zweryfikować plany odstrzałów i odłowu dzików

Izba będzie także apelować do rolników, aby kukurydzę siali co najmniej 50 metrów od linii lasu. 

Samorząd rolniczy i przedstawiciele weterynarii rozmawiali także na temat możliwości uzyskania pomocy finansowej na przygotowanie i utrzymanie barier zaporowych w dwóch sytuacjach

  1. pojawienia się przypadkach tzw. „hot-spotów”, czyli odosobnionych przypadków ASF u dzików bez ich powiązania geograficznego i epidemiologicznego z innymi przypadkami; 
  2. wystąpienia ASF brzeżnego, czyli występującego na pograniczu obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) lub zagrożeniem (strefa niebieska).

 

Izba będzie organizować szkolenia wspólnie z powiatowymi lekarzami weterynarii 

Ostatecznie zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej i Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej podpisali porozumienie o współpracy w zakresie zwalczania ASF. Jednym z postanowień jest organizacja przez izbę rolniczą spotkań z rolnikami, na które będą zapraszani powiatowi lekarze weterynarii, aby przypominali o zasadach bioasekuracji. 

 

Paweł Mikos  
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 22:27