StoryEditorUrsus

Legendarny Ursus ratuje się sprzedażą 2 fabryk maszyn rolniczych

06.11.2019., 10:11h
Zarząd Ursusa dostał zgodę na sprzedaż dwóch fabryk produkujących maszyny rolnicze. Sprzedane mają być zakłady w Opalenicy i Dobrym Mieście za ok. 26 mln złotych. Czy to pozwoli uratować legendarną spółkę? Niekoniecznie, bo jeden z kupców już się wycofał.

Ursus ma zgodę na sprzedaż fabryk w Opalenicy i Nowym Mieście

W poniedziałek 4 listopada 2019 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Ursus. Akcjonariusze wyrazili zgodę na sprzedaż dwóch fabryk produkujących maszyny rolnicze z logo Ursusa w Polsce. Sprzedana mają być zakłady w Opalenicy (woj. wielkopolskie) i Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie).  

 

Holenderski Trioliet chce przejąć zakład Ursusa w Opalenicy za 5,8 mln złotych

NWZA zgodziło się na sprzedaż zakładu produkcyjnego w Opalenicy i chociaż w uchwale Walnego nie ma wymienionego kupującego z nazwy, to jak na razie tylko holenderski producent maszyn rolniczych Trioliet B.V wyraził zainteresowanie tą fabryką. Pod koniec sierpnia Holendrzy podpisali z Ursusem list intencyjny w sprawie przejęcia zakładu. 

Zgodnie z uchwałą Walnego nowy właściciel fabryki maszyn rolniczych w Opalenicy ma przejąć m.in.: 

  • wszystkie nieruchomości wraz z budynkami;
  • prawo własności ruchomości, w tym produkowanych tam maszyn rolniczych, wraz z dokumentacją techniczną dotyczącą tych ruchomości; 
  • wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów z załogą zakładu
  • materialne i niematerialne składniki przeznaczone do prowadzenia przez zakład w Opalenicy działalności gospodarczej, 
  • wszelką dokumentację i zezwolenia konieczne do funkcjonowania fabryki; 

W uchwale NWZA określiło, że cena za fabrykę maszyn rolniczych w Opalenicy nie może być niższa niż 5,8 mln złotych.
Jednak w liście intencyjnym określono, że Trioliet za zakład w Opalenicy przekaże Ursusowi 6 mln złotych w dniu transakcji i kolejne 660 tys. złotych w ciągu kolejnego roku. 

 

Fabryka Ursusa w Dobrym Mieście wystawiona za 20 mln złotych, ale inwestor się wycofał

Z kolei w przypadku fabryki maszyn rolniczych w Dobrym Mieście pod Olsztynem Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ursusa zdecydowało się na udzielnie zarządowi spółki zgody na sprzedaż tego zakładu za kwotę nie mniejszą niż 20 mln złotych

Inwestor, który kupi zakład w Dobrym Mieście przejmie nie tylko działki i budynki należące do fabryki, ale również wszystkie maszyny rolnicze, które są tam produkowane wraz z dokumentacją techniczną, umowy ze wszystkimi pracownikami oraz pozostałe materialne i niematerialne składniki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym stany magazynowe. 

Zainteresowanie tym zakładem Ursusa już w czerwcu wyraził Alamo Group Europe Ltd., należąca do amerykańskiego producenta maszyn rolniczych. Został nawet podpisany list intencyjny w tej sprawie. 

Jednak 30 października 2019 roku, czyli kilka dni przez Walnym, Ursus poinformował, że Alamo Group zdecydowała się wycofać z zakupu zakładu Ursusa w Dobrym Mieście

 

Banki wnioskują o upadłość Ursusa

Chęć sprzedaż dwóch zakładów produkujących maszyny rolnicze wynika z katasrofalnej sytuacji Ursusa. W ostatnim czasie bank PKO BP oraz Getin Noble wystąpiły do sądu o ogłoszenie upadłości legendarnego producenta polskich maszyn rolniczych.
Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego zażądał natychmiastowej spłaty kredytu w wysokości niemal 3,3 mln złotych. 

Na dodatek 31 października 2019 roku ze stanowiska prezesa spółki ustąpił Arkadiusz Miętkiewicz. Oficjalnie z powodów osobistych.

  

Paweł Mikos
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 18:14