StoryEditorUE

Mąka ze świerszczy już legalna w Polsce. Jak odróżnić ją od tradycyjnej?

16.02.2023., 10:02h
Unia Europejska zarejestrowała jako nową żywność proszek ze świerszcza domowego. Od teraz można go legalnie dodać do produktów spożywczych. Jak na razie taką  autoryzację otrzymała jedna firma z Wietnamu.
Poseł Artur Szałabawka z Prawa i Sprawiedliwości w interpelacji skierowanej do MRiRW zauważył, że w ostatnich dniach Komisja Europejska wydała zgodę na wykorzystanie mąki ze świerszcza domowego (Acheta domesticus) do produkcji żywności. Produkt ten będzie mógł być wykorzystywany do produkcji wielu powszechnych artykułów spożywczych, jak chleb, bułki, ciastka, krakersy, batoniki zbożowe, a nawet napoje. Rozporządzenie zezwalające na wprowadzenie do opotu tego typu składnika dotyczy obecnie jednego producenta, jednak nie można wykluczyć, że taka praktyka stanie się powszechna wśród wszystkich producentów żywności na terenie Unii Europejskiej. - W związku z powyższym, zwracam się z pytaniem, czy przygotowana jest nowelizacja stosownych przepisów, zobowiązująca producentów i dystrybutorów żywności do zamieszczania na opakowaniach artykułów spożywczych informacji, że mąka będąca składnikiem danego artykułu pochodzi z owadów, a nie roślin? – napisał A. Szałabawka.

Zgoda Brukseli na mąkę ze świerszczy

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w Unii Europejskiej nowa żywność może być wprowadzana na rynek w Unii, pod warunkiem że wydano na nią zezwolenie i została ona wpisana do unijnego wykazu.

I tak ogłoszone 4 stycznia rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej:

  • zezwala na wprowadzanie na rynek w Unii jako nowej żywności, częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego) od 24 stycznia 2023 r.,
  • dopuszcza dodatek ten proszek do określonych produktów spożywczych w maksymalnej dopuszczalnej ilości zgodnej ze wskazanymi w rozporządzeniu warunkami stosowania tej nowej żywności.

Przykładowo dla kategorii żywności określonej w tym rozporządzeniu unijnym jako „Chleb i bułki wieloziarniste; krakersy i paluszki” maksymalne poziomy to 2 g/100 g żywności wprowadzanej do obrotu jako taka lub przygotowana do spożycia według instrukcji.

Jak klient rozpozna mąkę ze świerszczy od tej tradycyjnej?

Unijne przepisy określają także jak należy znakować produkty zawierające powyższe składniki. Zgodnie z nimi produkty, które zawierają „mąkę ze świerszcza” muszą na etykiecie zawierać taką informację oraz informację o tym, że składnik może powodować alergiczne reakcje u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki, produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego. Informację tę zamieszcza się w pobliżu wykazu składników środka spożywczego.

Mąka ze świerszczy będzie, ale tylko od jednej formy – tyle na początek

Wedle przepisów autoryzacja dla wprowadzania do obrotu w Unii Europejskiej częściowo odtłuszczonego proszku z Acheta domesticus (świerszcza domowego), została wydana w tej chwili tylko jednej firmie. Do 24 stycznia 2028 r. Cricket One Co. Ltd z Wietnamu może produkować ten proszek do wyrobu żywności na rynku europejskim zgodnie z zastrzeżoną specyfikacją, chyba że inni producenci uzyskają w międzyczasie kolejne zezwolenia.

Bezpieczny jak świerszcz

Resort rolnictwa zwrócił także uwagę, że zanim jakakolwiek nowa żywność zostanie wprowadzona na rynek, podlega ona ścisłej naukowej ocenie bezpieczeństwa przeprowadzanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Odnosząc się do świerszcza domowego, ESFA również wydał opinie naukowe dotyczące bezpieczeństwa ich stosowania w żywności.

WK
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:09