
Obostrzenia dotyczące ryzyka rozprzestrzeniania rzekomego pomoru drobiu na terenie Polski obowiązują wszystkie gospodarstwa utrzymujące drób.
Obowiązkowe szczepienia drobiu 2025 – co się zmienia?
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 kwietnia 2025 roku wprowadziło od 13 maja 2025 roku nowe przepisy dotyczące bioasekuracji w hodowli drobiu. Jednym z nich jest nakaz szczepienia kur i indyków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND – Newcastle Disease).
Kogo dotyczy obowiązek szczepienia drobiu?
Obowiązek szczepienia przeciwko ND dotyczy kur i indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych, niezależnie od liczby utrzymywanego drobiu oraz w zakładach wylęgu drobiu (przed opuszczeniem zakładu).
Przy większej skali produkcji szczepienia drobiu odbywają się na podstawie programu szczepień, stanowiącego element obowiązkowego planu bioasekuracji.
Małe gospodarstwa też muszą szczepić drób
Nowe przepisy w kwestii obowiązkowego szczepienia drobiu dotyczą również mniejszych gospodarstw i hodowli. Jeśli w gospodarstwie utrzymuje się do 350 sztuk drobiu średniorocznie, szczepienia są obowiązkowe i w myśl przepisów muszą być przeprowadzone zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego weterynaryjnego.
To oznacza, że każdy hodowca, niezależnie od wielkości prowadzonej działalności, musi spełnić wymogi rozporządzenia. Jeśli tego nie zrobi, może narazić się na konsekwencje administracyjne i sanitarne.
Nowe obowiązki hodowców drobiu – badania i dokumentacja
Oobowiązek szczepień został wzmocniony poprzez nakaz badania laboratoryjnego poziomu przeciwciał zabezpieczających kury i indyki przed rzekomym pomorem drobiu w celu, oceny skuteczności programu szczepień wraz z możliwością weryfikacji przez powiatowych lekarzy weterynarii, którzy jednocześnie będą uprawnieni do wydawania zaleceń co do modyfikacji takiego programu.
Ponadto wyniki badań hodowcy muszą przechowywać przez 3 lata, gdyż taka dokumentacja może zostać skontrolowana przez służby weterynaryjne.
Zakazy też dla przydomowych kurników
Rozporządzenie ustala także zakaz wprowadzania do gospodarstw i wyprowadzania z nich (zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych) kur i indyków niezaszczepionych przeciwko ND oraz zakaz wprowadzania do zakładów wylęgu drobiu jaj wylęgowych, pochodzących od niezaszczepionych kur i indyków.
Agnieszka Sawicka