StoryEditorPolska

Minister rolnictwa chwali się 2 latami rządów, a rolniczy związkowcy chcą jego dymisji

17.11.2017., 14:11h
Krzysztof Jurgiel podsumował 2 lata swojego urzędowania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Wśród sukcesów wymienia m.in. przyspieszenie zaliczek dopłat bezpośrednich czy wprowadzenie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej. Natomiast OPZZ Rolników domaga się natychmiastowej dymisji ministra rolnictwa i ministra środowiska. Związkowcy już zapowiadają marsz  3000 rolników na Warszawę na początku grudnia. 

Według ministra rolnictwa udało się poprawić opłacalność produkcji rolnej 

Według Krzysztofa Jurgiela przez 2 lata jego rządów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi najważniejsze było 6 obszarów: poprawa opłacalności produkcji rolnej, poprawa jakości życia na wsi, efektywne gospodarowanie majątkiem Skarbu Państwa, usprawnienie administracji, wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym i współpraca na arenie międzynarodowej.

Najważniejszym celem była poprawa opłacalności produkcji rolnej i w tym zakresie nastąpiła znacząca poprawa, zwłaszcza na rynku mleka i wieprzowiny – zapewniał minister Jurgiel.

Jednak z danych GUS wynika, że podobnego zdania w czerwcu 2017 r. byli właściciele gospodarstw rolnych o areale powyżej 10 ha. Gospodarze tych mniejszych byli bardziej pesymistyczni w ocenie opłacalności produkcji rolnej.

Z jeszcze innych danych GUS wynika, że w 2016 roku na wzrost dochodu rozporządzalnego w gospodarstwach domowych rolników miał wpływ wzrost dochodów z gospodarstwa rolnego o 6%. Wielu rolników uważa, że resort rolnictwo w niewystarczający sposób wspierał gospodarzy przy usuwaniu skutków nawałnic, zwłaszcza lipcowych.

Przyspieszanie wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich

Jako sukces swoich rządów, Jurgiel podał także przyspieszenie wypłat zaliczek płatności bezpośrednich. Dodatkowo w 2016 i 2017 roku wysokość zaliczek dopłat bezpośrednich  zwiększono do 70%, na co musiała się zgodzić Komisja Europejska.

Krzysztof Jurgiel za sukces swojego ministerstwa uznaje także wstrzymanie sprzedaży ziemi rolnej, co według szefa resortu przyczyniło się do powstrzymania spekulacji w jej obrocie. Jednak na 2018 rok już zapowiedziano zmiany w tym prawie.

Minister chwalił się także prowadzeniem szerokich konsultacji społecznych, dzięki którym opracowany został Program działań MRiRW na lata 2015-2019.

 – Podstawą naszego działania jest stałe prowadzenie dialogu z przedstawicielami związków, samorządu i organizacji rolniczych – mówił Krzysztof Jurgiel.
 

Zdaniem ministra rolnictwa poprawiła się jakość życia na wsi

Krzysztof Jurgiel stwierdził, że w czasie rządów Beaty Szydło poprawiła się też jakość życia na wsi, na co ma mieć wpływ program 500+, podwyższenie emerytur czy otwieranie na nowo placówek pocztowych na wsiach.

Z danych GUS wynika, że w 2016 roku w rodzinach rolników nastąpił wzrost dochodu ze świadczeń społecznych, aż o 39%. Według GUS, wynika to z wypłacania od 1 kwietnia 2016 r. środków z programu Rodzina 500+. 
Jednak należy pamiętać, że rolnicy będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę rolniczą jedynie do 31.12.2017 r.  

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają usprawnić działanie administracji rolniczej

Minister uważa także, że stworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w miejsce dwóch instytucji: Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych przyniesie usprawnienie prac administracji rolnej. Od września 2017 r. KOWR ma zajmować się wdrażaniem krajowych instrumentów rozwoju obszarów wiejskich oraz nadzorem nad obrotem ziemią, a ARiMR stała się jedyną agencją płatniczą.

Jurgiel zapewnia, że w 2018 roku skieruje do Sejmu ustawy na mocy, których powinna powstać jedna inspekcja nadzorująca bezpieczeństwo żywności.

Minister chwalił się również otwarciem dla naszych produktów rolno-spożywczych trzydziestu nowych rynków zbytu. – W tym roku wartość naszego eksportu rolnego może wynieść ponad 25 mld euro – podkreślił minister. 

Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku jednym z największych wyzwań

Krzysztof Jurgiel w najbliższym roku chce zająć się m.in. przygotowaniem ustawy o gospodarstwie rolnym, przyjęciem i realizacją Paktu dla obszarów wiejskich, a także zwalczaniu ASF. – Priorytetem na rok 2018 jest aktywny udział w dyskusji nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, która to wchodzi w decydującą fazę – powiedział Krzysztof Jurgiel. 

Rolniczy związkowcy chcą dymisji ministra rolnictwa i zapowiadają strajk w Warszawie

Zupełnie inne zdanie o 2 latach rządów Krzysztofa Jurgiela w ministerstwie rolnictwa jest Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

16 listopada br. w Leśnej Podlaskiej Sławomir Izdebski, przedstawił postulaty dla rządu.

– Pierwszym podstawowym postulatem jest likwidacja ASF w Polsce poprzez odstrzał sanitarny i bioasekurację Warunkiem realizacji likwidacji ASF-u jest dymisja ministrów Szyszki i Jurgiela – powiedział Sławomir Izdebski.
Szef OPZZiOR już zapowiedział, że od 7 do 15 grudnia rolnicy będą protestować pod resortem rolnictwa w Warszawie.

– Weźmiemy namioty, kuchnię polową i rozstawimy zielone miasteczko. Jeżeli rząd pozwoli na to, żeby rolnicy przed ministerstwem spędzili święta, to trudno, ale rolnicy dłużej tego nie wytrzymają. Stoją za mną rolnicy, którym wybito ostatni dorobek życia i nic w zamian nie dostali – dodał Sławomir Izdebski.

 

Autor: Pawel Mikos, Józef Nuckowski
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 11:49