StoryEditorWiadomości rolnicze

Minister rolnictwa: Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników

03.12.2021., 12:12h
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział cykliczne spotkania z przedstawicielami izb rolniczych. Przedstawił także najważniejsze problemy dotyczące polskiego rolnictwa. - Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników - zaznaczył. 

Efektem spotkania ministra rolnictwa i izb rolniczych są dopłaty do loch

Henryk Kowalczyk na wstępie nawiązał do minionego spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz wszystkich izb rolniczych w Polsce, które odbyło się 25 listopada 2021r., a na którym poruszono najważniejsze wyzwania z jakimi mierzy się obecnie polskie rolnictwo oraz jakie są priorytety w ich rozwiązywaniu. Chodzi m.in. o kwestie ASF, sytuacji na rynku trzody chlewnej, drastycznie niskich cen za żywiec nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, a także zaskakująco wysokich cen nawozów i paliw.

To właśnie te czynniki znacząco wpływają na nieopłacalność produkcji rolnej na wielu polach i pogłębiający się kryzys.

Tamtejsze spotkanie pozwoliło na podjęcie prób znalezienia wyjścia z tych patowych sytuacji, a czego konsekwencją jest decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 grudnia 2021 r. o wprowadzeniu dopłat do loch, które mają wspomóc polskich rolników w przetrwaniu zapaści na rynku trzody chlewnej.

Szczegóły na temat tego programu znajdziecie Państwo w naszym artykule Będą dopłaty do loch. Kto i kiedy otrzyma wsparcie?

Trwają intensywne prace nad systemem upraw rolnych

Minister Kowalczyk nawiązał także do problemów ubezpieczeń upraw rolnych na których rozwiązaniem trwają obecnie prace, m.in. poprzez wykup udziałów w Pocztowym Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych, dzięki czemu rolnicy zyskają szansę na ubezpieczenie upraw rolnych.

–  Dla mnie niezwykle ważne jest podejście kompleksowe do tych ubezpieczeń, a więc kompleksowe szkody, łącznie z suszą, co jest niezwykle ważne. Oczywiście z dopłatami do składek na poziomie 65 proc. budżetu państwa dodał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dzięki współpracy z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem i wszystkimi przedstawicielami Izb Rolniczych w Polsce ministerstwo rolnictwa ma możliwość rozwiązywać realne problemy, z jakimi mierzą się polscy rolnicy, a które nie zawsze są oczywiste dla urzędników.

- Szukamy rozwiązań dla rolników, nie dla urzędników - zaznaczył wicepremier.

Henryk Kowalczyk zapowiedział także, że spotkania tego typu będą odbywać się cyklicznie, aby na bieżąco rozwiązywać problematyczne kwestie polskiego rolnictwa.

Specyfika problemów z jakimi mierzy się polskie rolnictwo jest różna w różnych województwach

Wiktor Szmulewicz zaznaczył, że jest wdzięczny Henrykowi Kowalczykowi za możliwość otwartego dialogu z resortem. Tym bardziej, jak zauważa, specyfika problemów z jakimi mierzy się polskie rolnictwo jest różna w różnych województwach. Dlatego polityka zrównoważona jest tak ważna.

Zdaniem prezesa KRIR priorytetem jest zwalczenie wirusa ASF w Polsce, dzięki czemu będzie szansa na poprawę sytuacji rynku trzody chlewnej i rozwój hodowli. Podstawą walki o utrzymanie polskich hodowli jest zachowanie stad podstawowych, tak aby polscy hodowcy nie byli zależni od importu prosiąt. Masowe wybijanie loch nie sprzyja utrzymaniu tej niezależności. Dlatego zgłoszono wniosek o wsparcie dla 420 tys. loch w Polsce. Jak wiemy środki 420 mln zł. na ten cel zostały już zarezerwowane, ponieważ wsparcie wyniesie ok. 1000 zł do jednej lochy.

To ogromny plus, że mamy pozytywny odzew, że producenci loch są naprawdę wdzięczni, że taki program [dopłaty do loch – przyp. red] powstał i już działa wstecz od 15 listopada – podziękował ministrowi Kowalczykowi w imieniu rolników Wiktor Szmulewicz.

Kryzys rolnictwa i utrata płynności finansowej wielu polskich rolników to obecnie bardzo często wina m.in. ASF, ptasiej grypy, niekorzystnych warunków atmosferycznych, a nie samych rolników. Wiktor Szmulewicz powiedział, że będą próby podjęcia stworzenia systemu, który miałby pomóc odbudować gospodarstwom tą płynność finansową.

Na koniec spotkania minister Kowalczyk dodał, że przed ministerstwem stoi ogromne wyzwanie wdrożenia nowej wspólnej polityki rolnej i Europejskiego Zielonego Ładu, a bez owocnej współpracy z izbami rolniczymi i rolnikami będzie to trudne. Transfer wiedzy, doświadczenia i próby rozwiązania problemów na każdym etapie współpracy i szczeblu, jest tym co zapewni bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: screen MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 11:38