StoryEditorPolska

Minister rolnictwa wnioskuje o uwolnienie gmin z rygorów ASF

26.10.2018., 14:10h
Polskie ministerstwo rolnictwa twierdzi, że w naszym kraju sytuacja związana z ASF została opanowana, dlatego złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej o uwolnienie niektórych gmin od rygorów związanych z afrykańskim pomorem świń.

Brak nowych ognisk ASF w 60 gminach

Do 24 października wykryliśmy 213 ognisk wirusa u świń. Ostatni przypadek był stwierdzony 11 września w gminie Białopole w powiecie chełmskim, gdzie utrzymywana była jedna świnia. Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że we wrześniu ASF u zwierząt hodowlanych był wykrywany jeszcze dwa razy.

Reżim ograniczania rozprzestrzeniania ASF oznacza znaczne utrudnienia dla producentów trzody. Ministerstwo rolnictwa uznało, że pomór nie zagraża nowym terenom, a w wielu gminach nie było kolejnych przypadków od ponad roku. Dlatego też obowiązywanie przewidzianych przepisami restrykcji nie jest uzasadnione.

Zgłosiłem do Brukseli wniosek o uwolnienie z rygorów stref zapowietrzenia ASF około sześćdziesięciu gmin. Na tych terenach od wielu miesięcy nie było przypadków wystąpienia pomoru. To jest dobra informacja, ponieważ choroba niestety rozwija się w wielu innych krajach. Pojawiają się masowe ogniska w Rumunii. Pomór jest też na Węgrzech, Litwie, Łotwie i w Estonii. Niedawno pojawiły się liczne przypadki choroby wśród dzików w Belgii na pograniczu z Francją. Choroba nie odpuszcza, zaczyna atakować kolejne państwa. My jednak możemy zgłosić w Brukseli fakt, że na znacznym terytorium, gdzie choroba występowała, udało nam się ją zwalczyć – mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej 18 października w Łysomicach niedaleko Torunia.



  • Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że produkcja trzody powinna być silną częścią rolnictwa

Na trenach wyjętych spod restrykcji wróci hodowla trzody chlewnej

Szef resortu rolnictwa podkreśla, że na walkę z ASF w naszym kraju zostały wydane ogromne środki finansowe. Nakłady te przynoszą jednak korzyści. Niezbędne było między innymi dokonanie znacznej depopulacji dzików oraz wprowadzenie surowych zasad bioasekuracji.

Informacje o kolejnych przypadkach ASF u dzików otrzymuję najczęściej późną nocą od służb Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Poza wszelką dyskusją jest fakt, że przypadki pomoru nadal występują i dalej będą się pojawiały. Ma to jednak miejsce w strefach bezpośredniego zagrożenia, które są pod kontrolą. Na pozostałych terenach objętych restrykcjami pomoru od dawna nie ma. Dlatego około dwa tygodnie temu złożony został wniosek do Komisji Europejskiej o wyłączenie wielu gmin z restrykcji związanych z pomorem – mówił minister rolnictwa. 

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że jeśli Komisja wyda pozytywną decyzję, to na terenach objętych ograniczeniami zostaną podjęte działania zmierzające do zasiedlania na nowo chlewni. Na tereny wcześniej narażone pomorem ma wrócić produkcja trzody chlewnej.

Powoli ASF w Polsce ustępuje i te działania, które podejmowaliśmy, okazały się być skuteczne. Naszym celem nie jest ograniczanie produkcji trzody chlewnej, tylko jej rozwój. Stopniowo musi ona stać się silną częścią polskiego rolnictwa i gospodarki – zapewniał minister rolnictwa.

Tomasz Ślęzak
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 12:36