StoryEditorKRUS

Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że nie pracuje nad wprowadzeniem ZUS-u dla rolników

Grzegorz Puda, minister rolnictwa, zapewnia, że ani resort przez niego kierowany, ani KRUS nie pracowały nad zmianami prawa dotyczącymi ubezpieczeń społecznych. Natomiast z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że wielu rolników prowadzący własną działalność wkrótce może spodziewać się konieczności przejścia na ZUS i płacenia znacznie wyższych składek na ubezpieczenie społeczne. 

Minister rolnictwa zapewnia, że nie bierze udziału w pracach nad zmianą prawa dot. ubezpieczenia rolników

– Od kilku dni w mediach można przeczytać o planowanych zmianach w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, w nawiązaniu do propozycji zmian odnośnie oskładkowania umów zlecenia, przygotowywanych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.Informuję, że żaden projekt takiej ustawy nie wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych. Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązanie – takie oświadczenie wystosował w środę 17 lutego 2021 roku Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Rzeczpospolita: część rolników będzie musiała przejść na ZUS

Minister rolnictwa w ten sposób odniósł się do niedawnego artykułu z dziennika "Rzeczpospolita”. Gazeta podała, że dotarła do projektu ustawy, która zakłada zmiany opłacaniu składek na ubezpieczenie od umów zlecenie. Z ustaleń dziennikarzy "Rz" wynika, że nowe prawo zakłada usunięcie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.
W praktyce oznaczać to będzie, że rolnicy prowadzący działalność gospodarczą nie mieliby już prawa opłacać składki na KRUS, która wynosi obecne 708 zł na kwartał, tylko musieliby opłacać składki na ZUS w wysokości ponad 1 440 zł co miesiąc.

Jednak zapewnienia ministra rolnictwa nie oznaczają, że rząd nie pracuje nad zmianami, które mogą doprowadzić do „oZUSowania” rolników. Przeciwko takim rozwiązaniom już protestują izby rolnicze.

Paweł Mikos, ks

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 02:59