StoryEditorDotacje PROW

Młody rolnik 2019 – dotacje do 150 tys. złotych. Co jeszcze się zmieni?

19.02.2019., 11:02h
W maju zostanie ogłoszony nabór wniosków na dotacje dla młodego rolnika w 2019 roku. W porównaniu do poprzednich lat, tym razem młodzi rolnicy będą mogli dostać dotacje do 150 tys. złotych. 

W poniedziałek, 18 lutego 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do konsultacji społecznych projekt zmian w  rozporządzeniu dotyczącym zasad udzielania „Premii dla młodych rolników“.  

Dotacje dla młodego rolnika wzrosną do 150 tys. złotych z 100 tys. złotych

Pierwsza ze zmian zaproponowanych przez resort rolnictwa to podwyższenie kwoty premii dla młodych rolników ze 100 tys. złotych do 150 tys. złotych. Ma to wzmocnić konkurencyjność i rentowność gospodarstw rolnych zarządzanych przez młodych gospodarzy. 

Resort rolnictwa zdecydował się podwyższyć kwotę dotacji, ponieważ znacznie wzrosły koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego. Od 2014 roku, czyli terminu, kiedy był ustalana wcześniejsza kwota dotacji dla młodego rolnika, ceny poszczególnych środków do produkcji rolniczej wzrosły od kilku do kilkudziesięciu procent: 

  • ceny maszyn rolniczych i narzędzi – wzrost o 29%, 
  • ceny paliw – wzrost o 15,2%,
  • ceny materiałów budowlanych – wzrost o 7%, 
  • ceny środków ochrony roślin – wzrost o 4%, 
  • ceny pasz – wzrost o min. 3,5%, 
  • ceny ziemi rolniczej – wzrost średnio o 42%. 

Ministerstwo wzięło także pod uwagę fakt, że młodzi rolnicy inwestując w swoje gospodarstwa średnio ok. 174 tys. złotych z wykorzystaniem dotacji z „Modernizacji gospodarstw rolnych”.

Wyższa będzie pierwsza rata pomocy

Ze względu na propozycję zwiększenia kwoty dotacji ze 100 do 150 tys. złotych, ministerstwo chce także zmienić wysokość pierwszej i drugiej raty dotacji wypłacanych młodemu rolnikowi. Jeśli propozycja wejdzie w życie to: 

  • I rata dotacji dla młodego rolnika wyniesie – 120 tys. złotych 
  • II rata dotacji wyniesie – 30 tys. złotych 

Oznacza to, że dalej pozostanie procentowy podział, który zapewnia przelanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w pierwszej racie 80% środków, a w drugiej – 20% dotacji.  

Kto nie dostanie dotacji dla młodego rolnika?
Kto nie dostanie dotacji dla młodego rolnika? 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce doprecyzować również przepisy dotyczące osób, które nie będą mogły ubiegać się o dotacje w ramach „Premii dla młodego rolnika”. 

Resort chce, aby dotacja dla młodego rolnika nie była przyznawana, jeśli grunty rolne znajdujące się w gospodarstwie rolnika ubiegającego się o dotacje, wcześniej wchodziły w skład gospodarstwa rolnika, który uzyskał dotacje z „Ułatwienia startu młodym rolnikom” (z PROW 2007-2013) lub uzyskał co najmniej pierwszą ratę dotacji z „Premii dla młodych rolników” (z PROW 2014-2020). 

Ministerstwo jednak zastrzega, że chodzi wyłącznie o grunty, które wchodziły w skład gospodarstwa poprzedniego beneficjenta ujętych w biznesplanie w sytuacji wyjściowej. 

Wykluczeniu nie podległaby grunty, o które beneficjent powiększył swoje gospodarstwo w wyniku realizacji biznesplanu – można przeczytać w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.  

Liczba wniosków o dotacje dla młodego rolnika stale rośnie

Ministerstwo rolnictwa liczy, że dzięki zaproponowanym zmianom, jeszcze więcej młodych rolników skorzysta z dotacji. 

Zwłaszcza, że od kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania tą formą wsparcia. Z informacji ARiMR wynika, że o dotacje dla młodych rolników ubiegało się w: 

  • 2015 roku – 3313 gospodarzy, 
  • 2016 roku – 3590 gospodarzy, 
  • 2017 roku – 4905 gospodarzy, 
  • 2018 roku – 5413 gospodarzy. 

Kto spełnia warunki bycia młodym rolnikiem? 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami za „młodego rolnika” uznaje się rolnika będącego osobą fizyczną, który:

  • w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat, 
  • w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, czyli wykształcenie oraz staż pracy w rolnictwie

W przypadku naborów na różne dotacje określany jest też czas, od kiedy rolnik może samodzielnie prowadzić gospodarstwo. 

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 17:49